Znajdowanie alternatywnych dla pieców sposobów ogrzewania jest obecnie ważną kwestią ekologiczną, a także ekonomiczną. Kryzys finansowy może dotknąć wielu osób, przez co szukamy sposobów na oszczędności. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Dzięki doskonałej efektywności stanowią tanie i bezpieczne dla środowiska źródło energii cieplnej dla domu. Sprawdzamy, jaki jest koszt pompy ciepła, sposoby jej finansowania oraz ile kosztuje korzystanie z gotowej już instalacji.
Sposoby finansowania pomp ciepła
Montaż pompy ciepła wymaga określonego budżetu, zależnego od wielu czynników, które przedstawiamy w tym artykule. Jednak zanim przystąpi się do stworzenia kosztorysu, warto przemyśleć sposób finansowania tej inwestycji. Pamiętajmy, że dzięki wielu proekologicznym programom możliwe jest dofinansowanie do pompy ciepła, które może w znaczący sposób obniżyć całkowite koszty zakupu i instalacji pompy ciepła. Środki niezbędne na ten cel mogą też pochodzić z:
- własnych oszczędności,
- pożyczki bankowej celowej,
- preferencyjnych pożyczek,
- dotacji z różnych programów dostępnych w danej lokalizacji.
Do najpopularniejszych programów współfinansujących zakup i montaż pompy ciepła należy “Czyste powietrze” obsługiwany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli w skrócie WFOŚiGW. Oprócz tego, w zależności od miejsca, pomoc i środki mogą być dostępne w ramach programów organizowanych przez Urzędy Marszałkowskie, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy samorządy gminne i powiatowe. Formą wsparcia w inwestycji może być także ulga termomodernizacyjna.
Nowa pompa ciepła – koszty zakupu i instalacji
Zakup pompy ciepła powinien być podyktowany zapotrzebowaniem energetycznym budynku. Może składać się na niego zarówno energia potrzebna do podgrzania wody użytkowej, jak i budynków gospodarczych, powierzchni domów czy innego rodzaju pomieszczeń. Koszty uzależnione są również od rodzaju ogrzewania budynku. Cena zakupu pompy będzie zależeć zatem od jej mocy, ale również typu urządzenia i innych wymienionych wcześniej czynników. Do określenia szacunkowych kwot może posłużyć kalkulator inwestycji, dostępny w sieci. Przykładowo dla budynku o powierzchni grzewczej 150 metrów kwadratowych, z istniejącym ogrzewaniem podłogowym i zapotrzebowaniem na ciepło budynku 70 W na m2, wycena instalacji mieści się w przedziale od około 45 do 50 tysięcy złotych.
Pompa ciepła w nowym budynku
W nowym budynku montaż pompy ciepła jest optymalnym rozwiązaniem. Pod taką instalację przygotowuje się systemy grzewcze, dobiera ewentualną moc grzejników niskotemperaturowych. Taka instalacja nie wiąże się z kosztami modernizacji istniejących rozwiązań. Niestety w wielu przypadkach programów pomocowych nie można na nią uzyskać dofinansowania.
Modernizacja instalacji na potrzeby pompy ciepła
W sytuacji, gdy pompa ciepła ma być instalowana w domu, w którym wcześniej było ogrzewanie z innego źródła, może zajść potrzeba zmiany lub modernizacji istniejącej instalacji grzewczej. Specyfiką pracy pompy ciepła są stosunkowo niskie temperatury, na poziomie 45-55 stopni Celsjusza. Dlatego wybór ogrzewania podłogowego lub zwiększenie mocy kaloryferów będzie konieczne, w szczególności, gdy dom znajduje się w bardziej wymagającej strefie klimatycznej.
Ile kosztuje korzystanie z pompy ciepła?
Użytkowanie pompy ciepła wiąże się z wysokimi oszczędnościami w porównaniu do klasycznego ogrzewania elektrycznego. Pompa zużywa około 1/4 zapotrzebowania energetycznego domu w postaci energii elektrycznej. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną inwestycja może dość szybko się zwrócić. Dodatkowo, przy obecnych na rynku wahaniach cen gazu i paliw stałych, a także potencjalnych problemów z ich dostępnością, pompa ciepła wydaje się najrozsądniejszym wyjściem.