Już na etapie projektowania własnego domu trzeba podjąć wiele poważnych decyzji i zastanowić się nad rozwiązaniami, które chcemy zastosować, biorąc pod uwagę fakt, na co pozwala teren. Jedną z nich jest sposób ogrzewania domu. Wybór ten to niełatwa decyzja, szczególnie że na rynku aktualnie dostępnych jest co najmniej kilka możliwości. Ogrzewanie jest najkosztowniejszą z instalacji w domu, dlatego przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się dokładnie każdej z możliwości.
Piec na paliwo stałe
Ogrzewanie domu paliwem stałym jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów. Najczęściej stosuje się je, gdy nie ma dostępu do sieci gazowej. Najbardziej popularnymi paliwami do takich kotłów jest: węgiel kamienny, ekogroszek i pellet. Do tego roku była to najtańsza opcja, co nie jest już takie pewne ze względu na obecne ceny surowców. Obsługa pieców na paliwo stałe jest jednak wymagająca w porównaniu z niektórymi rozwiązaniami – pomimo ich ewolucji i częściowemu zautomatyzowaniu, nadal należy uzupełniać opał minimum raz na kilka dni, pamiętać o usuwaniu popiołu i czyszczeniu kotła. Warto też pamiętać, że to rozwiązanie nie jest przyjazne środowisku ze względu na wydzielane przy spalaniu substancje, a sama instalacja wymaga regularnego przeglądu.
Pompa ciepła
Pompy ciepła to w pełni ekologiczne urządzenia do ogrzewania domu bazujące na odnawialnych źródłach energii. Wymuszają one przepływ ciepła z obszarów o niższej temperaturze do obszarów o wyższej. Energia w tej metodzie może być czerpana z wody, gruntu lub powietrza. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na tanie ogrzewanie domu. Koszty eksploatacji są niskie, jednak inwestycja w taką instalację to stosunkowo duży wydatek. W związku z coraz większą wagą przykładaną do dbania o środowisko i odchodzeniem od ogrzewania gazem i węglem możliwe jest uzyskanie dotacji do pompy ciepła.
Piec gazowy
Popularną w naszym kraju metodą ogrzewania domu jest także ogrzewanie gazowe. Przed braniem pod uwagę tego rozwiązania należy sprawdzić, czy na działka, na której stawiany jest dom, posiada dostęp do gazociągu! Metoda ta jest wygodna w użytkowaniu, jednak przy nieodpowiednim ociepleniu domu i bez zamontowanego wydajnego kotła, może się okazać droga w eksploatacji. Instalacja może pracować nie tylko w celu ogrzewania, ale także, aby przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Kocioł gazowy jest rozwiązaniem ekologicznym i nie wymaga ciągłej obsługi. Nie wymaga także oddzielnego pomieszczenia – można go ulokować w łazience czy korytarzu. Koszt podłączenia do gazociągu może się okazać odstraszającą kwotą, tak jak cena nowoczesnego urządzenia.
Instalacja elektryczna
Ze względu na wzrost opłat za energię elektryczną w ostatnim czasie jest to rozwiązanie wybierane rzadziej. Jednak w przypadku budynku o niewielkiej powierzchni ogrzewanie za pomocą instalacji elektrycznej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Do zapewnienia odpowiedniej temperatury może wystarczyć tutaj ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie to należy do ekologicznych metod ogrzewania domu, a przy posiadaniu instalacji fotowoltaicznej będzie także ekonomiczne. Panele produkują prąd z promieni słonecznych, a pozyskana w ten sposób energia może służyć do ogrzewania domu, a także zasilania urządzeń.