Wśród polis na życie można wyróżnić wiele różnorodnych rodzajów produktów. Jeden z podstawowych podziałów dotyczy tego, czy ubezpieczenie ma charakter indywidualny, czy grupowy. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się typowymi dla siebie cechami. Mają one jednak ten sam cel, czyli ochronę bliskich osób ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Na czym polegają więc różnice między indywidualną i grupową polisą na życie?
Co to jest indywidualne ubezpieczenie na życie?
Indywidualna polisa na życie to bardzo popularny produkt ubezpieczeniowy. Może wykupić go praktycznie każdy, kto ukończył 18. rok życia. Istnieją jednak pewne górne limity wiekowe. Ustalane są one przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Wytyczne w tym zakresie mogą więc różnić się między sobą.
Ubezpieczenie indywidualne ma na celu zabezpieczyć osoby uposażone (najczęściej rodzinę) wyznaczone przez ubezpieczonego w razie jego śmierci. Dzięki wykupieniu polisy otrzymają one świadczenie finansowe o zapisanej w umowie wartości. Co ważne, wykupując taki produkt, można samodzielnie ustalić sumę ubezpieczenia – w zależności od towarzystwa, może ono wynosić od kilku tysięcy do przeszło 2 mln złotych. Osoba decydująca się na polisę ma także swobodę co do wyboru uposażonych. Można wskazać nawet kilka osób. Oprócz tego ma szansę na rozszerzenie ubezpieczenia na życie. Możliwe jest dołączenie wielu umów dodatkowych zapewniających finansowe wsparcie m.in. w przypadku hospitalizacji, leczenia (w tym operacyjnego), procesu rehabilitacji itp. Samo ubezpieczenie może mieć przy tym charakter terminowy lub dożywotni. Łatwo więc wszystko dostosować do swoich aktualnych oczekiwań i potrzeb.
Warto przy tym pamiętać, że cena indywidualnej polisy na życie jest uwarunkowana wieloma kwestiami. Towarzystwo ubezpieczeniowe ustala wysokość składki nie tylko na podstawie ustalonej sumy świadczenia i zakresu ochrony, lecz także wieku, stanu zdrowia czy trybu życia ubezpieczonego. Przykładowo osoby starsze lub takie, które mają za sobą jakieś poważne choroby, będą płacić więcej.
Czym charakteryzuje się ubezpieczenie grupowe?
Ubezpieczenie grupowe znacząco różni się od indywidualnego. Przede wszystkim nie wykupuje się go samodzielnie. Polisę może zaproponować pracodawca w zakładzie pracy, w którym jest się zatrudnionym. Taka praktyka jest coraz częściej stosowana nie tylko przez duże przedsiębiorstwa, lecz także małe i średnie firmy.
Cechą charakterystyczną ubezpieczenia grupowego jest korzystna, miesięczna składka. Taka polisa jest tańsza od indywidualnej. Przy jej wycenianiu nie bierze się pod uwagę stanu zdrowia czy wieku poszczególnych pracowników, tylko ustala się jedno rozwiązanie dla całej grupy.
Takie ubezpieczenie zazwyczaj ma też stosunkowo szeroki zakres ochrony. Jednocześnie nie można go modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb – trzeba skorzystać z gotowych propozycji. Co ważne, suma ubezpieczenia jest niestety dość niska. Jej również nie można zmienić. Czas trwania polisy grupowej to z kolei tylko 12 miesięcy, choć później można ją przedłużyć. Warto jednak podkreślić, że ochroną wynikającą z ubezpieczenia objęte są wyłącznie osoby pozostające zatrudnione w danym zakładzie pracy.