Izolacje termiczne budynków coraz częściej wykonywane są z wełny skalnej, a sam produkt szybko zyskuje na popularności. Czym jest wełna skalna? Jakie są jej właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest wełna skalna?
Jak wspomniano we wstępie wełna skalna to materiał, z którego coraz częściej wykonywane są izolacje termiczne budynków. Jest to rodzaj wełny mineralnej, do produkcji której wykorzystuje się gabro, dolomit, bazalt lub kruszywo wapienne. Stosowany jest także brykiet mineralny jako materiał pochodzący z recyklingu. Składniki te zostają poddane obróbce w bardzo wysokich temperaturach, co pozwala je rozwłóknić. Następnie włókna łączy się przy zastosowaniu specjalnych żywic, co pozwala formować z nich płyty, maty lub otuliny.
Wełna skalna – właściwości
Rosnąca popularność wełny skalnej jako materiału wykorzystywanego do wykonywania izolacji termicznych budynków wynika przede wszystkim z jej odpowiednich właściwości. Warto bowiem mieć świadomość, że jest ona:
- dobrym izolatorem cieplnym – każda wełna mineralna to dobry materiał do ociepleń, jednak przy wyborze należy kierować się współczynnikiem przewodności cieplnej λ, którego wartość w przypadku najwyższej jakości produktów znajduje się w przedziale 0,032 a ʎ 0,036;
- niepalna – wełna skalna topi się w temperaturze 1000°C, dzięki czemu stanowi barierę dla ognia oraz ochronę przeciwpożarową dla całego budynku;
- trwała – wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez cały okres wykorzystywania, ponieważ jest odporna na wilgoć;
- dobrym izolatorem dźwiękowym – wełna skalna bardzo dobrze wygłusza, dzięki czemu jest stosowana nie tylko do ociepleń zewnętrznych, ale również jako izolacja pomieszczeń wewnątrz budynku;
- materiałem zapewniającym komfort termiczny o każdej porze roku – zastosowanie wełny skalnej pozwala nie tylko ocieplić budynek, ale również naturalnie regulować panującą w nim temperaturę, ponieważ latem zapobiega ona przed przegrzaniem budynku.
Podsumowując należy stwierdzić, że właściwości wełny skalnej sprawiają, że jest to materiał, który pozwala wykonać wysokiej jakości izolację termiczną budynku. Warto podkreślić, że jest to również materiał wdzięczny w obróbce, który dzięki elastyczności bardzo prosto się aplikuje.
Czym różni się wełna skalna od mineralnej?
Izolację termiczną budynku można wykonać nie tylko przy użyciu wełny skalnej, ale również mineralnej. Czym różnią się oba materiały? Przede wszystkim składem, ponieważ wełna skalna produkowana jest głównie z bazaltu, a w przypadku wełny mineralnej wykorzystuje się piasek kwarcowy oraz stłuczkę szklaną. Sam proces produkcji obu rozwiązań jest podobny, jednak zastosowanie innych materiałów przekłada się na różnicę w parametrach. Przykładem może być współczynnik przewodności cieplnej λ, który w przypadku wełny mineralnej może wynieść nawet 0,030 W/(m*K), a w przypadku wełny skalnej 0,034 W/(m*K). Niewielką różnicę rekompensuje fakt, że wełna skalna jest bardziej odporna na ogień, a także cechuje ją większa gęstość, dzięki czemu można mówić o większej wytrzymałości na ściskanie.
Co lepsze wełna mineralna czy skalna?
Wybór pomiędzy wełną mineralną, a skalną powinien być uzależniony od przeznaczenia materiału izolacyjnego. Wełna mineralna sprawdzi się bowiem przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest lekka i wyciszająca izolacja, która jest elastyczna i może zostać skompresowana. Wełnę skalną warto zastosować natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest większa odporność na obciążenia. Warto również zaznaczyć, że cechą wełny skalnej jest zdecydowanie dłuższe utrzymanie swoich parametrów.