Nareszcie mogę przyjść do Was z tą informacją. Sadzimy duże drzewa! Gdzie i kiedy ich szukać? Na co zwrócić uwagę? I oczywiście- ile kosztują?
DUŻE DRZEWA
Niewątpliwie, jeszcze rok temu zarzekaliśmy się, że nie będziemy sadzić drzew. Zasadniczo poza kwestią dbania o nie, podlewania, grabienia liści, nie mieliśmy wielu argumentów przeciw.
Ostatecznie jednak, minione lato tak dało popalić nam i trawie, że musieliśmy zmienić zdanie. Równocześnie, poza upałami i przesuszaniem trawy, mieliśmy kłopoty z odpowiednim nawodnieniem dużego trawnika. W szczególności ta druga przyczyna pomogła nam podjąć właściwą decyzję.
Z pewnością moglibyśmy zasadzić sadzonki i cierpliwie czekać długie lata, aż wyrosną z nich drzewa. Tylko, że ja niewątpliwie nie należę do osób cierpliwych.
Dlaczego nie mamy na to czasu i wybraliśmy duże drzewa ?
- coraz większe susze- rok rocznie wzrasta temperatura i spada liczba dni deszczowych
- przesuszanie, przepalanie trawnika
- brak cienia na działce- poza pergolą w słoneczne dni nie mamy miejsca, by uchronić się przed żarem z nieba
- nie urozmaicony krajobraz- z uwagi na płaski teren wokół – pola i sady porzeczek
Na jakie drzewa się zdecydowaliśmy? Ile kosztowały?
JAKIE DUŻE DRZEWA WYBRALIŚMY? ILE KOSZTOWAŁY?
Napewno od czasu lata i decyzji o sadzeniu dużych drzew miałam swoje typy. Po pierwsze katalpa (surmia). To piękne drzewo, które można formować w trakcie wzrostu przez odpowiednie przycinanie.
Bez wątpienia najbardziej zależało nam na drzewach niezbyt wysokich i i o rozłożystych koronach. Oczywiście po to, by zapewnić, jak najwięcej cienia.
Zdecydowaliśmy się na dwa, piękne okazy. O tym, gdzie je posadziliśmy przeczytacie już w piątek.

źródło: https://pragnieszimasz.pl
Cena drzew, które wybraliśmy: 1000zł/ sztuka
Wysokość: 4 m
Obwód pnia: 30 cm
Po drugie braliśmy pod uwagę czynnik estetyczny. Już wcześniej Mariuszowi podobały się drzewa, których liście przebarwiają się na czerwono. Ogólnie rzecz biorąc wybór takowych jest olbrzymi, ale braliśmy tutaj pod uwagę wielkość liści (nie za małe).
Ambrowiec amerykański, czyli najczęściej pomijane drzewko w szkółkach. Przez całą wiosnę i lato jest niepozorny, zielony. Ale zobaczcie, co dzieje się z nim pod koniec lata.
Co ciekawe, w fazie wzrostu ma stożkowatą koronę, które z biegiem lat przybiera bardziej owalny kształt.

źródło: https://muratordom.pl
Cena drzewka, które kupiliśmy: 400zł
Wysokość: 3,6 m
Obwód pnia: 11 cm
Jedno duże drzewo w południowej części działki, to za mało. Z początku oglądaliśmy klony, ale finalnie postawiliśmy na kasztanowca. Podobnie, jak surmia, pięknie kwitnie. To duże drzewo, które zapewni nam w kolejnych latach mnóstwo cienia.

źródło: https://roslinowo.pl
Cena drzewka, które kupiliśmy: 400zł
Wysokość: 2,9 m
Obwód pnia: 19 cm
Chociaż o miłorzębie japońskim też myśleliśmy, w pierwszej szkółce nie znaleźliśmy żadnego okazu. W drugiej, na samym końcu wycieczki, przy płatności, spostrzegliśmy piękne drzewko, jeszcze z liśćmi, wybarwionymi na żółty kolor.

źródło: https://fajnyogrod.pl
Cena drzewka, które kupiliśmy: 140zł
Wysokość: 2,7m
Obwód pnia: 14 cm
KRZEWY, KWIATY I TRAWY
To nie koniec naszych zakupów. Nasz ogród naprawdę zmieni się i wiosną rozweseli zieloną działkę mnóstwem kolorów!
W naszym ogrodzie pojawią się między innymi:
- wysokie lilie
- krzewy borówek
- oczar wirginijski
- dereń biały

źródło: http://ladnydom.pl

źródło: https://www.az-ogrodnictwo.pl/
A to i tak nie koniec! Już w piątek pokażę Wam, gdzie zasadziliśmy konkretne okazy drzew, krzewów oraz kwiatów. Tym samym, nie mogę się doczekać wiosny i uruchamiam wielkie odliczanie. Oczar zakwitnie pierwszy. Podobno już w lutym, wiedzieliście?
DUŻE DRZEWA- PODSUMOWANIE
Podczas, gdy sami lubimy malować ściany, kwestie dotyczące naszego ogrodu scedowaliśmy na firmę wuja i cioci. To dzięki ich poradom, możemy się z Wami podzielić konkretnymi i przydatnymi informacjami.
Gdzie szukać dużych drzew? Zdecydowanie w szkółkach z dużymi okazami. Byliśmy w trzech miejscach, gdzie sprzedają rośliny i dużych drzew tam nie było. Sformułowanie “dużych” jest tutaj kluczowe, jeśli interesują Was wysokie okazy.
Stanowczo polecam Wam wybrać szkółkę z rekomendacji. Mamy to szczęście skorzystać z polecenia w naszej rodzinie. Ale to nie wszystko!
Czy wiedzieliście, że wiosną i latem przepłacicie? Wszystkie kwitnące, zielone okazy to koszt od 200zł/sztukę więcej. Przy zakupie jednego egzemplarza nie jest to wielki wydatek, ale przy pięciu, tak naprawdę moglibyście kupić sobie kolejne, duże drzewo.
Następny czynnik, który musicie wziąć pod uwagę to wysokość szczepienia. Jeśli zależy Wam na dużych drzewach, które będziecie dowolnie formować, szczepienie musi być, jak najwyżej! Jeśli jednak szukacie drzew niskich, to oczywiście wybierajcie te z niskim szczepieniem lub karłowatej odmiany danego rodzaju.
Podczas, gdy wybrany przez nas kasztanowiec kosztował 400zł, obok stał okaz za 1500zł. Różniły je dokładnie dwa lata wzrostu. Sami musicie ocenić, czy dane drzewko, w konkretnej wielkości zadowoli Wasze potrzeby i marzenia. Bo chociaż nam bardzo zależało na dużych okazach, między tymi dwoma egzemplarzami było około 30-40 cm różnicy. Odczekamy tyle, a zaoszczędzone 1100zł ulokujemy w innych roślinach.
Bezsprzecznie duże drzewa to droga impreza. Podczas, gdy nasiona, czy niewielkie sadzonki to wydatek kilku, czy kilkunastu złotych, duże drzewa kosztują od 400zł w górę. Piękne okazy, które widzieliśmy, ale już wsadzone w szkółce w grunt, kosztowały ponad 2000zł.
DUŻE DRZEWA- DALSZE PLANY
Pamiętam, jak w czerwcu tego roku dzieliliśmy się z Wami naszymi, tegorocznymi osiągnięciami i kolejnymi planami. Mieliśmy ich sporo i znakomita część za nami. Pierwsze krzewy i drzewka zasadziliśmy w kwietniu tego roku.
Na bieżąco możecie też śledzić zmiany na działce na naszym kanale na Youtube oraz na instagramie.
Tymczasem, posadzimy to, co możemy, a już na wiosnę uzupełnimy nasz ogród o ewentualnie brakujące okazy. Podobnie, jak w domu, na działce, fajnie zobaczyć kilka różnych egzemplarzy i spokojnie ocenić, czy chcemy więcej, czy też nie.
A jakie Wy macie doświadczenia w tworzeniu ogrodów? Podzielcie się z nami!