Jak urządzić duży taras? Tak, aby nie zagracić przestrzeni i stworzyć wygodne strefy. Jakie meble ogrodowe wybrać? Zobaczcie naszą przestrzeń zewnętrzną i mój sposób na jej zagospodarowanie.
DUŻY TARAS
Z perspektywy czasu, nie wiem, co było trudniejsze. Urządzić, mały balkon w bloku, czy stanąć przed wyzwaniem zagospodarowania 35m2 powierzchni naszego tarasu w domu?
Duży taras był naszym marzeniem. Podczas decyzji o pracach brukarskich, wiele osób dziwiło się, czemu decydujemy się na taras wielkości prawie połowy domu (projekt domu o powierzchni 83m2).
Decyzje o dużym tarasie, niewiele jednak miała wspólnego z korelacjami względem powierzchni domu. Wygodny taras, to taki, który wychodzi od drzwi tarasowych w głąb działki na minimum cztery metry. Jego szerokość też nie powinna być mniejsza niż cztery metry, a najlepiej gdyby miała około sześciu metrów. Dzięki takim wymiarom uzyskamy foremny i ustawny prostokąt.
Czasami wielkość działki, posadowienie domu względem stron świata, drzwi tarasowe, będą nam narzucały inne rozwiązania. Pamiętajmy jednak o tym, że taras, czy ten wykonany z kostki, czy z betonu i pokryty deskami, to zabudowa, którą w czasie ciężko zmienić. Lepiej zainwestować w docelowe rozwiązania. Czytaliście wpis, o tym, na czym nie warto oszczędzać podczas budowy i wykończenia domu?
DUŻY TARAS- WYMIARY
Nasz taras ma wymiary: 7,7 szerokości na 4,2 długości. Na rzucie widzicie bardziej szczegółowe oznaczenia, które były niezbędne do: zaprojektowania pergoli oraz wybrania mebli na taras.
Spójrzmy na taras z perspektywy działki, tak, jak na rzucie, na stopień, który okala trawnik oraz sam taras, z dwóch stron opasany ekobordem wypełnionym kamieniami i z zejściem przy elewacji domu na opaskę.
O samej pergoli, projekcie i jej realizacji poczytacie już wkrótce, dzisiaj skoncentrujmy się na urządzaniu tarasu.
DUŻY TARAS- POMYSŁ URZĄDZENIA
Na tarasie, moim zdaniem, powinny się znaleźć dwie strefy. Strefa jadalniana i do wypoczynku. Uważam, że fajnie je rozdzielić. Jeśli mamy już tak dużą powierzchnię, to idealnie będzie postawić na niej wygodny, duży stół. Taki, przy którym komfortowo zje się obiad, grilla, czy popracuje.
Strefa wypoczynku, nawet ze stoliczkami, to zawsze ta niższa strefa. Nie jest najwygodniejszym miejscem do spożywania posiłków, czy do pracy- chyba, że z laptopem na kolanach 😉 Ale z uwagi na tą swoją wysokość, sprzyja relaksowi.
DUŻY TARAS- DWIE STREFY
Jeśli już mowa o dwóch strefach na tarasie: jadalniana i chilloutu, należy się dobrze zastanowić, jak je umiejscowić? Czy po wyjściu na taras powinniśmy mieć bliżej stół, czy fotele ze stolikiem? Na co pozwala nam taras, co przyniesie praktyka?
Z początku, planowałam tuż przy wejściu na taras (z domu), postawić duży stół z krzesłami. Zaś po prawej stronie- strefę wypoczynkową. Zaczęłam jednak chłodne kalkulacje gabarytów mebli na tej powierzchni i powoli docierało do mnie, że stół nie będzie mógł stanąć tuż przy wyjściu. Zanim jednak zaczęłam podłamywać się zmianą projektu, w trakcie rozmyślań, zagaiłam Mariusza i powiedziałam:
Paula: Słuchaj, zadam Ci szybkie pytanie, a Ty możesz tylko odpowiedzieć: sofa lub stół ?
Mariusz: Sofa!
I tak się zastanowiliśmy, z czego będziemy korzystali częściej, na co przyjemnie będzie wyskoczyć z salonu i “bachnąć” się wygodnie? Oczywiste, że na sofę!
JAK ZAPROJEKTOWAĆ USTAWIENIE MEBLI NA TARASIE?
Tutaj dochodzimy do bardzo ważnego tematu, czyli tego, jak funkcjonalnie zaplanować ustawienie mebli na tarasie? Ja dysponowałam rzutem (dzięki uprzejmości Pani Architekt Justynie). Ale czy pokusiłam się o aranżację rzutu, wybranymi meblami. Nie. Dlaczego? Bo na tarasie stanie jeszcze pergola, bo będą miejsce z tzw. prześwitem i zasłonięte.
Jaką mam dla Was wskazówkę? Kolorowa taśma (najlepiej na kostkę przykleja się washi tape) i wyklejamy! Jest też drugi sposób na takie projektowanie na żywo, czyli kartony. Ale u nas by się one nie sprawdziły, z uwagi na silny wiatr. Dodatkowo trzeba mieć w domu porządny zapas kartonów, gotowych do pocięcia i trzeba je też przyciąć do odpowiednich rozmiarów.
Zdecydowanie szybszą i efektowniejszą metodą jest wyklejanie powierzchni taśmą. Ten tip możecie też wykorzystać w trakcie projektowanie Waszego domu, czy mieszkania. Jeśli zastanawiacie się, czy zmieszczą się na nim dane meble.
Miałam rozpiskę wymiarów wybranych przez nas mebli i wykleiłam je na tarasie. Oczywiście, nie pytajcie, ile razy odklejałam i zmieniałam pozycję i ustawienia każdego mebla 🙂 Docelowo doszłam jednak do, moim zdaniem, optymalnego rozstawienia wszystkich mebli i dekoracji.
MEBLE NA TARAS
Dochodzimy do najważniejszej części, a zdecydowanie tej najprzyjemniejszej. Jakie meble wybrać na taras? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Rozmiar mebli wydaje się oczywistą oczywistością, ale wymieniam go, jako punkt pierwszy. Ta uwaga, jak kij, ma dwa końce. Wybranie zbyt dużych mebli, sprawi, że nie będziemy mogli z nich komfortowo korzystać i zagracimy taras. Wybranie zbyt małych mebli lub zbyt małej ilości, sprawi wrażenie pustki. Dokładnie zmierzcie powierzchnię, którą dysponujecie. Weźcie pod uwagę ciągi komunikacyjne! Tzn. swobodne obejście każdego mebla, dosunięcie i odsunięcia krzesła. To bardzo ważne!
- Materiał, z którego są wykonane. Nie muszę chyba wyjaśniać, że na tarasie nie możemy postawić sofy z salonu? 🙂 W ofercie sklepu JYSK znajdziecie meble: drewniane-impregnowane, aluminiowe, stali, technorattanu, z materiału artwood, polietylenowe.
MEBLE NA TARAS, CO WYBRAĆ?
Z szerokiego asortymentu możecie wybierać dowoli. Każdy z powyższych materiałów cechuje duża wytrzymałość na deszcz i inne warunki zewnętrzne (słońce, czy wiatr). Jeśli lubicie drewno i macie czas by o nie dbać, to będzie dobry wybór. Drewno cechuje się szlachetnością i nadaje przytulności.
Technorattan, to rodzaj plecionki, stosowanej przy produkcji mebli ratanowych, z tymże ze sztucznego materiału. Jego przewaga na rattanem to wytrzymałość. Na rynku jest dostępne, conajmniej, kilka rodzajów technorattanu. Cena mebli z tego materiału, uzależniona jest od rodzaju plecionki (są to bardziej i mniej efektownego) oraz od stelażu, bazy, na której plecionka jest wykonana.
Meble aluminiowe i ze stali (na takie się zdecydowaliśmy), to meble łączone z poliestrem, z którego wykonane są siedziska, poduszki, oparcia do nich. Ta ostatnia cecha determinowała nasz wybór. Aluminium to materiał lżejszy od metalu. Zestaw z tego materiału wybraliśmy.
Dodam, że ceny mebli tarasowych nie są niskie. Ale wynika to wprost z jakości użytych do produkcji materiałów i ich odporności na działania czynników zewnętrznych.
JAKIE MEBLE TARASOWE KUPIĘ W JYSK?
Odwiedziliśmy sklep dla Was i pokazujemy Wam, co, między innymi, znajdziecie w asortymencie działu “Ogród”. Zwracam jednak Waszą uwagę, iż znakomita część asortymentu jest dostępna ON-LINE. Przy każdym produkcie znajdziecie odpowiednią informację oraz sprawdzicie dostępność w sklepie, w Waszej okolicy.
Zobaczcie gotowe aranżacje poniżej. Przyznajcie sami! Chce się odpoczywać, nieprawda?
Ja byłam zachwycona stylizacjami w sklepie JYSK! Do tego stopnia, że chociaż nasze zamówienie jest już w drodze, chwyciłam za koszyk i dobrałam jeszcze kilkanaście dodatków 🙂
Na dziale ogród, w sklepie Jysk znajdziecie:
- zestawy mebli wypoczynkowych z technorattanu, metalu lub aluminim
- zestawy stołów z krzesłami
- parawany i namioty ogrodowe oraz tarasowe
- krzesła, fotele, sofy
- akcesoria tekstylne- poduszki, siedziska, oparcia
- huśtawkę i hamak (!)
- dekoracje z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego, w tym mnóstwo, pięknych, sztucznych kwiatów
- dywany zewnętrzne z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego
- świeczniki, lampiony
- stoły i stoliki
Na jaki, konkretny zestaw i stół z krzesłami my się zdecydowaliśmy? Sporo zdradza Wam miniaturka (pierwsze zdjęcie tego wpisu). Ale na szczegóły musicie poczekać jeszcze chwilę. Pokażemy Wam nasz taras w pełnej krasie już wkrótce.
Wpierw jednak zaprezentujemy Wam projekt i wykonanie pergoli tarasowej, bez której, nie wyobrażałam sobie tej przestrzeni!
A jakie są Wasze tarasowe plany?
KONIECZNIE ŚLEDŹCIE PROMOCJE NA STRONIE JYSK!
Dziękuję marce JYSK z pomoc w publikacji.