Dzisiaj przychodzę do Was z naszym pomysłem na urządzenie pomieszczenia gospodarczego. Mamy to szczęście, że je posiadamy i chociaż ma raptem cztery metry kwadratowe, jest w stanie pomieścić mnóstwo rzeczy! Wystarczy taką przestrzeń, odpowiednio i z pomysłem zaaranżować!
NIEDUŻE POMIESZCZENIE GOSPODARCZE- POMYSŁ
Zacznijmy od faktów i samego pomysłu. Nasze pomieszczenie gospodarcze ma cztery metry kwadratowe. Jego najważniejszym elementem, z punktu widzenia działania domu, jest terma na wodę, która zajmuje najwięcej miejsca.
CO MUSI SIĘ ZMIEŚCIĆ W POMIESZCZENIU GOSPODARCZYM
Jest tutaj też skrzynka elektryczna, komputer sterujący ogrzewaniem, część instalacji alarmowej. Ale wymieńmy po kolei wszystko, co musiało zmieścić się na tych czterech metrach kwadratowych:
– duża terma na wodę
– pralka
– deska do prasowania (żelazko, filtr)
– chemia gospodarcza i jej zapas (płyny do mycia okien, cify itp)
– płyny i kapsułki do prania z zapasami
– papier toaletowy i ręczniki papierowe z zapasami
– kosz na pranie
– drugi kosz na pranie, misa, wiadro
– duże wiadro jeżdżące od mopa i mop
– odkurzacz z akcesoriami
– podręczny kosz z chemią (o nim dalej we wpisie)
– zapas żarówek, baterii
– zapas odświeżaczy do powietrza, preparatów przeciw komarom
– dodatkowe rozgałęźniki, przedłużacze, w tym przemysłowy
– zapas ścierek, ściereczek, gąbeczek
– duże torby zakupowe
– zapas worków na śmieci, w tym do segregacji
– odkurzacz do okien, myjka do okien z akcesoriami
– pochłaniacze wilgoci
– wiertarko-wkrętarka i akcesoria do niej
– duża skrzynia na narzędzia (moje podręczne narzędzia, farby, bejce, pędzle, szpachle)
– dwie mniejsze skrzynie na narzędzia (śruby, śrubki, wkręty itp. w jednej z nich, w drugiej – wiertła, śrubokręty, dłuta, bity itp)
– dżemy i weki od teściowej
– suszarka na pranie
– dwa pojemniki na segregację, zgniatarka do butelek
– mnóstwo drobiazgów (o ich sprytnym przechowywaniu poniżej)
Długa lista, nieprawdaż? A to i tak chyba nie wszystko, co udało nam się zmieścić! Wszystko jest kwestią dobrej organizacji.
Poza samą ideą dobrego zorganizowania tej przestrzeni, przyświecała mi też inna myśl. Nie chciałam aby pomieszczenie gospodarcze wyglądało, jak wyrwane z domu.
CZYM URZĄDZIĆ POMIESZCZENIE GOSPODARCZE?
W naszym domu panuje ciepły klimat. Jest dużo szlachetnych materiałów wykończeniowych, najwięcej rzecz jasna, drewna. W tym drewniana podłoga, która znajduje się wszędzie, poza łazienką. Zależało mi, by pomieszczenie gospodarcze, bo jest codziennie używane, było spójne ze stylem domu.
Oczywiście, z punktu widzenia praktycznego, równie dobrze sprawdziłyby się tutaj regały, czy półki metalowe. Ja chciałam nawiązać do drewnianych elementów wykończenia w domu i postawiłam na naturalne materiały.
MEBLE Z JAKIEGO MATERIAŁU WYBRAĆ DO SCHOWKA?
JAKIE MEBLE WYBRAĆ DO POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO?
Do zestawu dołączyliśmy też torby próżniowe, w które pakujemy rzeczy nieużywane, ubranka, z których Helenka wyrosła i wynosimy na stryszek.
JAK FUNKCJONALNIE URZĄDZIĆ SCHOWEK?
O CZYM PAMIĘTAĆ?
Pierwsza zasada, to ta sama, która powinna przyświecać przy każdym innym pomieszczeniu. Ciągi komunikacyjne i funkcjonalność.
![]() |
POMIESZCZENIE GOSPODARCZE OZNACZYŁAM ŻÓŁTYMI LINIJKAMI |
W takim pomieszczeniu chcemy upchnąć maksymalnie dużo rzeczy i czasami zapominamy, np. o swobodnym dostępie do okna, nie zakłóconym dostępie do pralki, itd.
To połączenie regału oraz półek z koszami i kreatywne wykorzystanie regału ściennego.
REGAŁY
Regały powinny mieć taką głębokość, aby zmieściły się na nich kosze lub inne pojemniki. Po co na regałach kosze? Bo sprawdzałam już ustawienie chemii gospodarczej bez nich i było to bardzo niewygodne. Chcąc wyjąć detergent z tyłu, czy ze środka, pozostałe musiałam zdejmować na podłogę. Ponadto, przez ciągłe ich przesuwanie, robiłam bałagan. Lubię porządek, bo oszczędza nasz czas. Zamiast spędzić dziesięć minut na szukaniu domestosa, sięgam odpowiedni kosz, wyjmuję i chowam kosz z powrotem. Voila, to takie proste!
KOSZE
Kosze pozwalają, poza wygodą sięgania po przedmioty, na segregację. Jest kosz na zapas żarówek, jest kosz na płyny do mycia, jest kosz na ścierki i gąbki. Ktoś może zasugerować, czy to praktyczne, jeśli chodzi o takie codziennie, podstawowe porządki? Oczywiście, bo mam też naszykowany kosz “podręczny”. Jest w nim kilka detergentów codziennego użycia, ścierka, gąbka i ręcznik papierowy. Sprytne? Polecam Wam takie rozwiązanie!
![]() |
TO TEN KOSZ PO PRAWEJ STRONIE |
Kosze na regałach to jedno. Regały mają pewną wysokość, i co dalej? Wyżej jest miejsce na półki. Półki wiszące, na których, od góry powinny się znaleźć rzeczy rzadziej używane lub, w naszym przypadku, rzeczy Mariusza.
Półki to idealne miejsce do przechowywania słoików, których nie używamy tak często. Na najniższych półkach, do których mogę dosięgnąć mam też zapas papierów, czy pudełko z bateriami. Wyżej pozostało jeszcze trochę miejsca do zagospodarowania.
MIEJSCA NA WIADRA, MOPA, CZY ODKURZACZ
W pomieszczeniu gospodarczym musiałam znaleźć miejsce na jeżdżące wiadro do mopa, pojemniki na pranie, czy dużą skrzynię na narzędzia. Co zrobiłam?
Wybierając kosze i pojemniki wybierzcie takie, w różnych wielkościach. Ustawiajcie tematycznie, ale niech przyświeca wam myśl praktyczna- to, czego używamy najczęściej- niech znajdzie się na lini wzroku, i najbliżej wejścia, by szybko móc to sięgnąć i odłożyć.
JAK PRZECHOWYWAĆ DROBIAZGI ?
Jeszcze nie przykręcił półek, ale na tych ściennych regałach już ułożył sobie wiertarkę, w innym okienku bity do niej, w innym poziomicę i dodał kąśliwie- Tylko mi tutaj nic nie ruszaj!
ZAGOSPODAROWANIE POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO
Na zdjęciach nie widzicie jeszcze trzech rzeczy, na które czekamy. Wiszącej suszarki (tzw. suszarka sufitowa), która będzie zamontowana nad pralką. Jest tutaj dla niej idealne miejsce, 130x60cm, tuż pod wentylacją. Dodatkowo pomieszczenie posiada okno, więc naprawdę szkoda byłoby nie wykorzystać tego miejsca na suficie.
Jeśli spytacie, czemu nie zdecydowaliśmy się na suszarkę-urządzenie, to powiem szczerze- zaczynamy się nad nią zastanawiać 🙂
BRAKUJĄCE WYPOSAŻENIE SCHOWKA GOSPODARCZEGO
Kolejna rzecz, której nie widzicie to zgniatarka do butelek. To fantastyczne urządzenie, która pozwala drastycznie zmniejszyć ilość tzw. “żółtych” śmieci. Mimo tego, że staramy się zminimalizować zakup butelek, to one nadal pojawiają się w domu i zgniatarka rewelacyjnie oszczędza miejsce w koszu do segregacji.
To jest trzecia rzecz, której nie widzicie, czyli dwa kosze do segregacji suchych śmieci (makulatura i plastik z metalami).
O zgniatarce, segregacji jako takiej, opowiem Wam znacznie więcej w odrębnym wpisie.
I tak prezentuje się nasze pomieszczenie gospodarcze, aka spiżarnia i schowek. Przed i po, a także na zbliżeniach. Mam nadzieję, iż udało mi się zainspirować Was do ładnego i praktycznego przechowywania.
ZAPRASZAM WAS DO OBEJRZENIA ODCINKA O
URZĄDZANIU POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO: