30.11.2018

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Deska barlinecka w praktyce. FAQ


Uwielbiamy naszą drewnianą podłogę. Po publikacjach dotyczących naszej decyzjipo prezentacji jej w całym domupokazaniu salonu, czy kuchni - tak, w kuchni też mamy drewnianą podłogę, zasypaliście nas pytaniami o pielęgnację. Dzisiaj przychodzimy z odpowiedziami.

Wbrew pozorom, ten post nie będzie bardzo długi i skomplikowany technicznie, bo okazuje się, że w praktyce pielęgnacja drewnianej podłogi jest bardzo prosta!

Uwierzcie mi, że sama jestem zaskoczona, bo miałam szereg wątpliwości, podobnych pytań i obaw. Ciesze się, że dzisiaj mogę powiedzieć, że konserwacja deski barlineckiej nie różni się niczym od dbania o każdą inną podłogę. Poza środkami do tego celu przeznaczonymi.

Zacznijmy od tego, że koncentruję się desce barlineckiej, pokrytej olejem naturalnym, bo takie rozwiązanie wybraliśmy. Wszystkie informacje, które przekazuję w tym wpisie, to potwierdzone przez specjalistę marki Barlinek dane.

PIELĘGNACJA DESKI BARLINECKIEJ - TRZY PREPARATY


 Zacznijmy od produktów. Omówię je i sposób ich użycia.
Te produkty rekomenduje producent. Zgodnie z zaleceniami, my, na początek, zakupiliśmy dwa pierwsze, czyli koncentrat Wash Care oraz środek Wax Care Plus.PIERWSZA PIELĘGNACJA PODŁOGI DREWNIANEJ
Wax Care Plus


Przede wszystkim zadałam fachowcowi pytanie, co się stanie, jeśli nie zdążę położyć preparatu Wax Care Plus wcześniej? Jeśli wprowadzimy się przed impregnacją. Nic. Deska barlinecka jest fabrycznie pokryta olejem, który zabezpiecza ją od trzech do sześciu miesięcy (w zależności od stopnia eksploatacji).

Zaleca się jednakowoż, by przed wprowadzeniem się, deskę zabezpieczyć i służy temu preparat dedykowany do podłóg pokrytych olejem naturalnym. To ten w wysokiej puszce.

Przyznam się Wam absolutnie szczerze, że miałam wielkie obawy, czy nałożę preparat samodzielnie, poprawnie, czy nie powstaną plamy, zacieki, odbarwienia i ..stop! Nie musicie się niczego obawiać. Położenie tego preparatu jest proste, jak policzyć do trzech. Serio.

Pomocna będzie bawełniana szmatka, taka, która nie zostawia włosków. Możecie też w tym celu użyć mopa, pamiętajcie tylko, że wówczas końcówka (nakładka) będzie raczej do wymiany.

Ja wybrałam nakładanie manualne, na kolanach mówiąc wprost, bo chciałam preparat poznać i mieć kontrolę nad ilością wchłaniania się go w deskę. Dzisiaj używam go bez wahania i w kilka minut nakładam w wybranym pomieszczeniu.

Preparat nie jest neutralny wonnie. Najlepiej nakładać go bądź przed wprowadzeniem się, bądź, jak my, etapami, na noc i wentylować pomieszczenie. 

Sam proces nakładania zobaczycie na video, na naszym kanale na Youtube, w serialu Budujemy Dom, więc w tym miejscu zachęcam Was do subskrybcji. 

Preparat, po prostu, rozlewa się na podłodze i rozprowadza bawełnianą szmatką. W trakcie nakładania, jak każda ciesz, delikatnie przyciemnia deskę (spokojnie, po wyschnięciu nie ma śladu). Widzicie więc w trakcie pracy, gdzie został nałożony, a gdzie nie.

Nie da się go nałożyć za dużo. Powiem tak, będziecie czuli, że deska "wypija" to, co nakładacie lub, że szmatka ślizga się za bardzo, co znaczy, że trzeba preparat rozprowadzić szerzej.

Robi się to w kilka chwil. Po położeniu Wax Care Plus podłoga jest zabezpieczona na około trzy do sześciu miesięcy. Ponownie, zależy to od sposobu jej eksploatacji.

Nam producent, z uwagi na małe dziecko i moje częste przemeblowania, zalecił powtórzenie zabiegu w całym domu po upływie trzech miesięcy. Następnie kontynuację, co trzy miesiące, w takich pomieszczeniach, jak: kuchnia, hol wejściowy lub/i salon z jadalnią oraz co sześć miesięcy w pozostałych pomieszczeniach.


CODZIENNA PIELĘGNACJA PODŁOGI DREWNIANEJ
Wash Care


Druga część tego nagłówka to jedno z Waszych pytań, które pojawiło się na naszym instagramie. Pod koniec wpisu odpowiem na wszystkie Wasze pytania. Zatrzymajmy się teraz na codziennej pielęgnacji.

My, deskę barlinecką, traktujemy, jak zwykłą podłogę. Kiedy coś się rozlewa- wycieramy to. Kiedy naniesie się piach- odkurzamy go. Ostrożnie stawiamy meble, podklejone filcem. Uważamy by nie rzucać ciężkich przedmiotów.

Jeśli pierwszy raz decydujecie się na drewno, na podłodze, nie bójcie się. To nie jest tak, że nagle na podłodze pojawia się chińska porcelana, a Wy, niczym w muzeum, poruszacie się w filcowych kapciach :)

Odrobina ostrożności połączona z odpowiednią pielęgnacją dadzą Wam pełną radość z użytkowania drewnianej podłogi.

Do codziennej pielęgnacji, a tak uczciwie- raz w tygodniu, używamy Wash Care. Ten preparat niczym nie różni się w wyglądzie i aplikacji od innych środków do mycia podłóg. Wlewamy jedną nakrętkę na pięć litrów wody, bierzemy mopa, dobrze go wyciskamy (drewno nie lubi nadmiaru wody) i myjemy.RATUNKU- PLAMY NA DREWNIANEJ PODŁODZE


My jeszcze nie mamy tego kłopotu, ale z czasem z pewnością nas dotknie. Co zrobić z plamą np. tłuszczu? Od takich zadań jest Magic Cleaner. Kiedy tylko go użyjemy, zdamy Wam relację. Sam proces użytkowania widzicie na zdjęciu powyżej. 

ZARYSOWANIA I DZIURY W DREWNIANEJ PODŁODZE


To jest ciekawy wątek. Wstępnie omówiłam go ze specjalistą firmy Barlinek i szykuję dla Was odrębny wpis w tym temacie. 

Dla uspokojenia Waszych skołatanych nerwów zdradzę, iż na wszystkie te kłopoty jest rozwiązanie. Tym się właśnie różni drewno, od paneli, że można je naprawiać :)

Zdradzę Wam, iż najwięcej dziur w naszej podłodze, wiecie kto zrobił? Mariusz ! Nie Helena, nie jej zabawki, nie meble. Tylko nieostrożność Mariusza :)DREWNIANA PODŁOGA - FAQ
Na instagramie poprosiłam Was o pytania, na które poniżej, po krótce, odpowiadam :)


- Jak dbać o deskę barlinecką, by służyła latami?


Odpowiedź znajdziecie w całym wpisie. Połączcie ostrożność z pielęgnacją i nie bójcie się drewnianej podłogi!

Barlinek oferuje środki pielęgnacyjne dla każdego rodzaju wykończenia podłogi. Macie środki do podłóg lakierowanych, olejowanych. Ich stosownie jest bardzo proste i mają one bardzo dużą wydajność.

- Ile kosztuje położenie deski barlineckiej, jakie są ukryte koszty?

Dla nas "ukrytym", dużym kosztem, z którego nie zdawaliśmy sobie sprawy był klej:)

Położenie deski barlineckiej na klej to wydatek rzędu 35zł/m2.

Do tego dochodzi koszt kleju i gruntu ok. 22-24 zł do 1m2. Są to ceny z położeniem listew przypodłogowych. Jeżeli montowane są listwy wysokie to cena montażu listew zależy od ich wysokości, nasz fachowiec stosował wzór x metrów bieżących razy y (w cm) wysokość listwy. Nasza listwa P92 ma 9cm, więc położenie metra bieżącego to koszt 9zł.


- Co lepiej wybrać: olej czy lakier?


Nie ma wyboru, który będzie idealny dla każdego z nas. W naszym przypadku, nad wyborem oleju, przeważyła możliwość samodzielnych napraw i konserwacji. Oczywiście montujmy i używajmy podłóg takich jakie nam się podobają! Przy właściwej pielęgnacji i użytkowaniu będziemy zadowoleni przez długie lata. W przypadku deski pokrytej lakierem nie ma mowy o miejscowych naprawach, w grę wchodzi tylko wymiana.

- Czy konieczne są przerwy - listwy?


To tak zwana dylatacja. W przypadku bardzo dużych powierzchni jest wskazana, dzisiaj zamiast listew, stosuje się płynny korek lub listwy korkowe, prawie niewidoczny. Brak listew maskujących dylatacje poprawia estetykę, moim zdaniem i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.


W naszym przypadku, z uwagi na małe powierzchnie, w ogóle nie trzeba było dylatacji.


- Czy drugi raz zdecydowalibyśmy się na drewno?


Uwielbiam to pytanie:) I drugi. I trzeci. I piąty raz też !


- Co z osadzaniem kurzu na drewnianej podłodze?


Osadza się tak samo, jak na np. panelach. W przypadku naszego domu kurzu jest mniej.


- Jak sprawdza się drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym?


A to jest temat na odrębny wpis!


Mam nadzieję, iż rozwiałam nieco Waszych wątpliwości. Drewno to piękny, szlachetny materiał. Nic go nie zastąpi. Jeśli zrobi to wizualnie, nie da się oszukać zmysłu dotyku. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania- piszcie!
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze