12.10.2018

Nasz korytarz. Drewniane drzwi i piękne klamki


O naszych drewnianych drzwiach mogłabym napisać książkę, a przynajmniej porządny esej. W końcu są! Dzisiaj zapraszam Was do naszego korytarza.


DREWNIANE DRZWI WYGLĄD I FAKTURA


Ciekawa jestem, jak Wy wyobrażaliście sobie drewniane drzwi. Pomalowane na biało? Błyszczące? Z jednolitym wybarwieniem?

Ja towarzyszyłam ich powstawaniu na każdym etapie. Od początku chciałam aby były bardzo mocno usękowione. Wprost, by wyglądały, jak sękacz, jedno z moich ulubionych ciast. Moglibyśmy wybrać fornir stonowany, bez widocznych usłojeń. Obojgu zależało nam jednak, by od progu było wiadomo, że drzwi są drewniane. Nie w okleinie drewnopodobnej.Poza wyglądem, kolorytem forniru, ma on delikatne żłobienia, podobnie, jak podłoga, która wygląda, jak delikatnie szczotkowana. Dzięki temu, zarówno wizualnie, jak i organoleptycznie wiadomo, że mamy do czynienia z drewnem.

Do drzwi z mocnymi sękami wybraliśmy białe ościeżnice. Robione, podobnie, jak drzwi, na zamówienie i z drewna. Z uwagi na bogate wykończenie wyglądu samych drzwi, ościeżnice zostały pomalowane na biało.

To przemyślany zabieg. Wiem, że w przyszłości będę chciała drzwi pomalować, ale ościeżnic nie. Ich malowanie jest trudey, wymaga specjalnej farby i lakieru, by później, w trakcie użytkowania, farba nie odeszła.

Dzisiaj drzwi zostają z nami na jakiś czas w "drewnianej postaci". Są pięknie wykończone, satynowym lakierem. Gładkie i pachnące drewnem.

Kiedy najdzie mnie ochota, bez problemu będę mogła je przemalować.

KORYTARZ W DOMU


Jest niedokończony. Nadal waham się nad ozdobą ścian. Lamperia, boazeria, tapeta, a może mocny kolor?

Dzisiaj jego dekoracją są duże, czarne lampy i dywan vintage. Wiecie, że kocham dywany? Poświęcę im oddzielny wpis i odcinek serialu Budujemy Dom. 

Ale czy tylko? Nie. Wisienką na torcie naszych drewnianych drzwi są piękne klamki!


PIĘKNE KLAMKI DO DRZWI


Bardzo trudno było mi znaleźć praktyczne i estetyczne klamki do naszych drewnianych drzwi. Większość sklepów internetowych proponuje te same rozwiązania.

Zależało mi na połączeniu:

ergonomiki klamki- tak, aby była wygodna w chwytaniu, delikatna, aby się o nią nie uderzać w trakcie użytkowania, dopasowana do kształtu dłoni

oraz estetyki- nie chciałam klamki brzydkiej, w szczególności, że w naszym niedużym korytarzu jest sześć drzwi i klamka to prawdziwa biżuteria dla tej przestrzeni.

W sklepie Enger znalazłam klamki Aprile. Wybrany przeze mnie model to Orchide. Klamki marki Aprile wyróżniają się na tle tego, co widziałam w internecie. Są solidne, ale przede wszystkim piękne. Ich nazwy oraz design nawiązują do natury. Zobaczcie sobie modele Anemone lub Oleandro. Delikatne wzornictwo połączone z funkcjonalnością.
Do klamek wybraliśmy okrągłe rozety - poza drzwiami do holu wejściowego w drzwiach znajdują się zamki.

Wykończenie klamek i rozet, które wybraliśmy to chrom szczotkowany. Pięknie uzupełnia satynowe wykończenie drzwi i matowe wykończenie podłogi.
Klamki mają fantastyczny kształt. Bez ostrych brzegów i rantów. Rękojeść jest idealnie dopasowana do kształtu dłoni, kciuka i chwyta się je po prostu wygodnie!


Jak podoba się Wam nasz korytarz? Zaskoczeni? Spodziewaliście się gładkich drzwi? Nie wybraliśmy ich z wielu przyczyn. Część omówiłam na początku tego wpisu, dodatkowo, chcieliśmy by odcinały się od podłogi.

Drewniane drzwi są bardzo solidne, znacznie różnią się od tych marketowych, czy wykonanych z płyty. Koszt takich drzwi, wraz z ościeżnicą i montażem to około tysiąc pięćset złotych za sztukę i moim zdaniem zdecydowanie warto!

A Wy jakie macie drzwi w swoich mieszkaniach, domach? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Dziękujemy marce Enger za pomoc w publikacji.

KLAMKI I ROZETY: ENGER, MODEL ORCHIDE 
PODŁOGA: DESKA BARLINECKA, KOLEKCJA TASTES OF LIFE, DĄB TOFFEE GRANDE 
LISTWY PRZYPODŁOGOWE: BARLINEK, MODEL P92
OŚWIETLENIE: BRITOP LIGHTING
DYWAN: RETRO, OLX
DRZWI: DREWNIANE, NA ZAMÓWIENIE, JESION
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze