17.08.2018

Retro komody w łazience. Jak wybrać odpowiednią, na co zwrócić uwagę?


Gorący temat! Odkąd pokazaliśmy wizualizację naszej łazienki zasypaliście nas pytaniami o retro komodę pod umywalkę. O tym, że jest to modne i jak wybrać odpowiednią przeczytacie poniżej.

Przychodzą różne mody i jedną z nich, bez wątpienia, są retro meble w naszych współczesnych wnętrzach. Wstawiamy je w salonach, sypialniach i coraz częściej- łazienkach! Pomyślałam sobie, skoro prawie każdy ma już retro mebel w swojej łazience, to ja będę miała dwa! Na bogato! Przynoszę Wam też dzisiaj inspiracje z Polskich łazienek ze starymi meblami właśnie.

Marzę o retro komodzie w łazience


I realizacja tego marzenia nie jest taka oczywista, jakby się mogło wydawać! Z jednej strony, mam dostęp do olbrzymiej ilości retro mebli, narzędzia etc. Z drugiej strony, kiedy łazienka była na finiszu, ja czekałam z torbą do szpitala, gotowa przywitać Helenę na świecie :)

Brzmi trochę sensacyjnie, ale tak nie było. Prawda jest taka, że cały projekt łazienki robiłam z Panią Architekt pod TEN MEBEL. 


Jak zrealizować takie marzenie? Na co zwrócić uwagę wybierając retro mebel do łazienki?

Jak wybrać retro mebel do łazienki ?


Są dwie drogi, ta prostsza, czyli stworzenie koncepcji łazienki i znalezienie mebla, który będzie do niej pasował. I ta trudniejsza (którą oczywiście ja wybrałam), czyli uparcie się na jeden, konkretny mebel i obrabianie całego projektu pod niego :)

Pewnie większość z Was pójdzie moim śladem. Na co więc należy zwrócić uwagę, decydując się na retro mebel w łazience?

Parametry mebla i umywalki


Dopasowanie do umywalki. Jeśli macie jakąś konkretną na oku, to będziecie pod nią szukać mebla. U nas było odwrotnie, ale wcale nie łatwiej. Komoda, którą sobie wymarzyłam to Bilea, mebel z lat sześćdziesiątych z Rumuni. Ma sto dwadzieścia centymetrów szerokości i pięćdziesiąt i pół centymetra szerokości. A wybrana przez nas umywalka, to Koło Traffic, ma sto dwadzieścia centymetrów szerokości i  czterdzieści osiem centymetrów głębokości. 

Musicie zwrócić uwagę na rysunek techniczny, dokładne parametry umywalki, które producent podaje zazwyczaj w dodatkowych załącznikach do pobrania. Nasza umywalka, tak dokładnie, po zewnętrznej krawędzi ma sto dziewiętnaście centymetrów i ten brakujący centymetr przysporzył nam kłopotu.

Różnica jest także pomiędzy głębokością umywalki, a blatem komody. To niby tylko dwa i pół centymetra, ale trzeba było te ustępy jakoś zagospodarować.

Zwracajcie również uwagę na wysokość mebla oraz umywalki. Są komody, których nie skrócicie, a pamiętajcie, że umywalka powinna stanąć na pewnej wysokości. Przyjmuje się, iż osiemdziesiąt centymetrów to optimum.

*Musicie więc wziąć pod uwagę trzy wymiary: 

1. wysokość mebla, wybrana przez nas komoda miała 84cm, czyli sama w sobie była za wysoka :)
2. wysokość umywalki, wybrana przez nas ma 9cm, wspólnie z komodą daje to 93cm, o 13 cm za dużo
3. grubość ewentualnego blat, wybrany przez nas ma 2cm, wspólnie z powyższymi 95cm, 15 centymetrów za dużo

Komoda, którą żeśmy wybrali została o te 15cm skrócona, ale nie zawsze jest to możliwe. Pamiętajcie więc, że poza długością i szerokością, wybranego przez Was mebla, jego wysokość ma również znaczenie.

*Tyczy się to umywalki nablatowej. Inaczej ma się sytuacji w przypadku umywalki wpuszczanej w blat. 

To nie wszystko! Nasza komoda nie miała jednolitego, płaskiego blatu. Na jej krawędziach znajdowały się wystające elementy, który należało przyciąć wyrzynarką. Po przycięciu, odkrywała się płyta (tak, to nie jest mebel z litego drewna), i cały niecny plan trafiłby szlag!

Wówczas padł pomysł dodania blatu. Blatu z płyty, lakierowanego, dedykowanego do łazienek właśnie. Takie proste rozwiązanie i tak estetyczne. Pozwoliło również optycznie zamaskować te centymetry różnicy pomiędzy blatem komody, a umywalką.

Jeśli chodzi o same umywalki, macie do wyboru te nablatowe oraz wpuszczane w blat. My wybraliśmy umywalkę nablatową, z uwagi na fakt, iż komoda jest częściowo otwarta. Jeśli wybrany przez Was mebel jest całkowicie zabudowy od frontu, możecie wziąć pod uwagę umywalkę wpuszczaną w blat. Pamiętajcie jednak o odpowiednim zabezpieczeniu brzegów w blacie komody, które zostaną odkryte, aby osadzić na nich ceramikę. Wybierając umywalkę wpuszczaną w blat nie musicie doliczać jej wysokości do komody, celem osiągnięcia optymalnej wysokości ceramiki względem Was, ale musicie wliczyć wysokość ceramiki w głąb mebla i zobaczyć ile miejsca w środku zostanie do przechowywania.

Z czego wykonany jest mebel?


To ma olbrzymie znaczenie w kontekście przygotowania/impregnacji mebla. Dla przykładu wybrana przez nas komoda pod umywalkę (i druga, wolnostojąca) są pokryte grubą warstwą lakieru chemioutwardzalnego. To taka powłoka, w którą trzeba by wbić gwóźdź aby ją zniszczyć. Nie było więc potrzeby malowania tego lakieru dodatkowym impregnatem. Śmiem twierdzić, że ten "wysoki połysk" jest po prostu niezniszczalny. Zakłady przyjmuję w niedzielę, od piętnastej :)

Ale co począć, jeśli wybrany przez Was mebel jest drewniany, pokryty tylko bejcą, albo zwykłym lakierem? Jakich preparatów szukać by mebel w czasie eksploatacji nie uległ spulchnieniu?

Czym zabezpieczyć mebel do łazienki?


Meble do łazienki należy potraktować, jak meble ogrodowe lub łodzie. Co to znaczy? Użyć lakieru lub preparatu dedykowanego do mebli ogrodowych. Musi być wodoodporny, nie pozwalać na wchłanianie się wody. Odporność na temperatury (niskie i wysokie) również jest wskazane, bo łazienka to miejsca w domu, w którym amplitudy są potężne. Z uwagi na mycie w ciepłej wodzie, parę wodną.

Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań, między innymi impregnaty do stosowania na meble drewniane na zewnątrz. A jeśli pomalowaliście mebel farbą, czyli nie impregnujecie już drewna, tylko farbę na drewnie, warto wybrać lakier jachtowy. 

Jak przerobić retro mebel pod umywalkę?


Pierwsze, niezbędne, jest przygotowanie otworu pod syfon, zróbcie to dopiero mając umywalkę i mebel. Przymierzcie wszystko, a następnie zabierzcie się za wyrzynanie. 

Ponadto w plecach meblach należy wyciąć miejsce na wężyki/zaworki doprowadzające wody do kranu. Jeśli komoda jest zamykana, nie będziecie później widzieć tej dziury w plecach mebla. W naszym wypadku konieczne jest wykonanie maskownicy.


Nasza retro komoda w łazience


Jak prezentuje się nasza Bilea? Bardzo dobrze! Ma kilka skaz, ale akceptuje ją w całości.Na zdjęciu powyżej widać doskonale, te centymetry różnicy. Cieszę się, że wybraliśmy dodatkowy, biały blat. Wszystko wygląda estetycznie.

Retro komody w Polskich łazienkach


Ta moda mnie zachwyca, wybrałam kilka, i publikuję za zgodą autorów oczywiście, egzemplarzy, które może i Was zainspirują do podobnego rozwiązania?


Autorkę i szczegóły znajdziecie tutaj. Agata jeszcze nie zabezpieczyła mebla. Miał stać w salonie, a wylądował w łazience. Prace zabezpieczające przed nią.


Ten mebel jest autorstwa Agnieszki z Fajne/Ładne. Co zrobiła aby go zabezpieczyć? Zeszlifowała warstwę lakieru i na to położyła trzy warstwy lakieru do jachtów.


Asia dała czadu i zdecydowała się zabezpieczyć mebel olejem. Nałożyła aż 11 (!) jego warstw. Czynność olejowania należy powtarzać. Joannę znajdziecie na instagramie. 


Ania kupiła gotową szafkę stylizowaną na retro. Ania prowadzi z mężem bloga Od inspiracji do realizacji. 


Magda z bloga Ranczo od nowa przeszła sama siebie! I kolor i tapeta- powalają. Mebel został pomalowany i zabezpieczony ultra odpornym lakierem do parkietów Synltilor.

Adriannę poznałam podczas akcji babski refreszing. Prowadzi fanpejdża Projekt Przetwory. Jej maszyna pod umywalkę jest jedną z ładniejszych realizacji tego typu, jakie widziałam.

Jak Wam się podobają? Piszcie w komentarzach!

« Nowszy post Starszy post »

Komentarze