13.07.2018

Oświetlenie,gniazda,włączniki. Ile to kosztuje? Co wybraliśmy?


W ostatnim wpisie przedstawiliśmy Wam koszty ogrodzenia działki z bramą oraz furtką. Dzisiaj chcemy Wam pokazać, jakie oświetlenie do domu wybraliśmy i na jaki koszt w budżecie musieliśmy się przygotować.Jakie oświetlenie wybrać do domu?


Efektowne i tworzące atmosferę. Oświetlenie to arcyważny punkt wykończenia nieruchomości i moim zdaniem, musi współgrać z wnętrzem i podkreślać jego walory.

Mi zależało na oświetleniu, które niekoniecznie będzie krzyczeć WOW, ale które uwydatni, to, co moim zdaniem ważne. Na przykład w kuchni kolor frontów, dlatego lampy i kinkiety są białe. W części dziennej, korytarzu, chciałam skonfrontować biel tych pomieszczeń z czarnymi, dużymi lampami. 

Również w części dziennej postawiłam na duże, czarne lampy. W salonie, na ciemnej ścianie, zależało mi na czymś, co będzie ją pięknie wyróżniać. Postawiłam na miedziane kinkiety.
W łazience zostały zamontowane te same kinkiety, tylko w kolorze srebrnym. To bardzo funkcjonalne oświetlenie- głowice są ruchome i łatwo można nimi sterować. Takie ruchome oświetlenie jest bardzo praktyczne- polecam to rozwiązanie do kuchni i łazienki!
Oświetlenie może tworzyć nastrój, ba! Całe wnętrze, jeśli odpowiednio je zaprojektujemy (o tym możecie poczytać tutaj) i podkreślimy wybranym wzornictwem.

Oświetlenie może być subtelne lub krzykliwe. Wszystko zależy od tego, na jaki wystrój wnętrza się zdecydowaliśmy.

Na jaką firmę się zdecydowaliśmy? Britop Lighting, a koszty oświetlenia dla naszego domu to około ośmiu i pół tysiąca złotych. 

Gniazda i włączniki


Oświetlenie jest bardzo ważne, ale nie mniej ważne są gniazda i włączniki. W większości domu zdecydowaliśmy się na białe gniazda i włączniki LEGRAND.Na trzech ścianach w domu- dwóch pomalowanych na antracytowy kolor i jednej (w planie) z ciemną tapetą, znalazły się gniazda i włączniki firmy OSPEL.

I tutaj dwie uwagi: pierwsza to taka, że elementy w kolorze są zazwyczaj dostępne wyłącznie na zamówienie i potrafią być trzy lub czterokrotnie droższe od elementów białych.

Druga, to abyście wzięli pod uwagę ewentualny montaż czujki, która, jak u nas oszpeciła cały mój zaplanowany efekt!


Kompletnie nie miałam świadomości, że czujki ogrzewania występują tylko w kolorze białym. Tym samym, równie dobrze, mogłam tutaj zamontować białe gniazda. Bardzo żałuję tego wydatku i tej decyzji, która dotarła do nas dopiero po montażu tychże.Koszt gniazd i włączników światła to około tysiąca ośmiuset złotych. Koszt montażu, w naszym regionie waha się od 15-30zł, jak widzicie, różnica duża, warto poszukać dobrego fachowca w odpowiedniej cenie.

Czy popełniliśmy jeszcze jakieś wtopy przy elektryce? O tym napiszę Wam w zbiorczym poście moich dziesięciu porażek przy budowie domu. Tymczasem, wpadajcie jutro na Youtube obejrzeć nowy odcinek o oświetleniu w serialu Budujemy DOM!


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze