Dzisiaj przychodzę do Was z bardzo, mam nadzieję, przydatnym wpisem. Chciałam poruszyć temat próbek i testerów, bez których, bardzo ciężko o remont, czy wykończenie z naszych marzeń. Dlaczego warto mieć próbki i skąd je pozyskiwać? Czytajcie dalej!
Projektowanie wnętrz z architektem
Zacznijmy od tego, że mieliśmy tą przyjemność współpracować przy projektowaniu domku z architektem. Bez pracy Justyny, nad moimi wizjami pomieszczeń, ciężko byłoby o spójny koncept dla całego domu. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto skorzystać z porady architekta, to spieszę donieść, że ja nie wyobrażam sobie projektowania domu bez takiej usługi. Zawsze finalnie, nawet po wybraniu materiałów z próbek, powstaje pytanie : Czy to będzie do siebie pasować? Na instagramie często pytacie mnie, czy te konkretne kafelki, będą ładnie wyglądać z np. białymi frontami. I mimo, iż posiadam dobrze rozwiniętą wyobraźnię, również przestrzenną, wizualizacja architekta w takiej chwili jest bezcennym doradcą.
Jakie próbki do wykończenia zamawiać?
Takie, jakie uznacie za zasadne 😉 W naszym przypadku rozpoczęliśmy od próbek frontów kuchennych. Ponieważ nie zdecydowaliśmy się na żaden z “gotowych” kolorów, które można było zobaczyć u producenta, musieliśmy zamówić kilka odcieni granatu z wzornika. Kolejno potrzebowałam próbki: blatu, uchwytów, czy kafelków na backsplash (część ściany za płytą indukcyjną).
Nie wyobrażałam sobie także wyboru koloru ścian na podstawie wzornika ze strony, albo dopasowania fugi “na oko”.
Być może Wy, upatrzyliście coś wcześniej w sklepie i nie potrzebowaliście aż tylu próbek. Chcę Wam jednak podpowiedzieć, do czego jeszcze mogą się przydać, i dlaczego warto je mieć?
Do czego przydadzą mi się próbki i testery,
podczas wykończenia domu lub mieszkania?
Pierwsza kwestia, to oczywiście podjęcie słusznej decyzji projektowej. Ale czy tylko ? Absolutnie nie! Próbki może wykorzystać również do:
– wyceny pracy fachowca- w naszym wypadku niezbędne było pokazanie płytek Kaflove do podjęcia się wyceny przez glazurnika
– dopasowania materiałów między sobą- uwierzcie, iż ciężko byłoby mi podjąć dobrą decyzję dotyczącą koloru frontów, bez próbki blatu, czy uchwytów
– potwierdzenia lub zweryfikowania jakości materiału,produktu- tak było w przypadku uchwytów do szafek kuchennych, więcej o tym we wpisie o materiałach wybranych do kuchni
Próbki wykorzystacie również do stworzenia np. moodboardów. Zobaczycie sobie wówczas połączenie konkretnych materiałów, kolorów i wzorów na jednym “talerzu”.
Skąd zamawiać próbki i testery?
Większość marketów budowlanych sprzedaje próbki. Bez problemu kupicie jedną płytkę lub deskę. Podobnie jest w przypadku producentów indywidualnych, u których odpłatnie lub nieodpłatnie możecie zamówić wzornik lub konkretne próbki.
Producent nie ma takiego obowiązku, aby sprzedażćlub przekazać Wam próbkę, nie mniej, ja w praktyce, nie spotkałam się z odmową. Są również producenci, sprzedawcy, którzy próbki wypożyczają. Pobierają kaucję, zazwyczaj nieproporcjonalnie wysoką do wartości samej próbki. Tak było w naszym przypadku jeśli chodzi o blat kuchenny.
Poza próbkami w markecie, czy też u producenta indywidualnego, możecie zamawiać testery przez internet. W ten sposób zamówiliśmy próbki farb firmy Magnat. Nie tylko próbki farb, ale również malowane kartoniki do testowania.
Próbki i testery farb do ścian
Drugim rodzajem testerów są pomalowane farbą kartoniki, tzw. “suchy tester”. Kartonik można przyłożyć np. do tapety i sprawdzić, który kolor najbardziej nam odpowiada.
Ja jestem zwolenniczką testowania koloru farby bezpośrednio na ścianie. Pamiętajcie też aby zobaczyć kolor nie tylko w świetle dziennym, czy też w słoneczny dzień. Warto ocenić wygląd koloru po zmroku i przy oświetleniu sztucznym.
Skąd brać próbki tapet?
Próbki płytek
Próbki frontów kuchennych
Próbki kafli od rzemieślnika
Próbki tkanin
Próbki desek
Czekam też z niecierpliwością na Wasze opinie i doświadczenie, podzielcie się nim w komentarzach.