20.03.2018

Oklejanie mebla tapetą. Metamorfoza komody PRL


Mam dla Was kolejną metamorfozę mebla w klimacie URBAN JUNGLE. Jestem dalej zakochana w motywach dżungli w domu, czy mieszkaniu. Udekorowanie mebla tapetą to bardzo prosty sposób na wprowadzenie tej tematyki we wnętrzu. Oglądajcie dalej.

Mebel przed metamorfozą


Stare komody z czasów PRL to bardzo wdzięczne meble do metamorfoz i stylizacji. Mają proste bryły, są bardzo funkcjonalne. Bardzo lubię brać je na warsztat. Przestałam już liczyć, która to komoda po mojej stylizacji. Może chcecie takie zestawienie wszystkich przeprowadzonych refreszingów? Piszcie!Tym razem zajęłam się bardzo popularnym modelem, który w czasach swej świetności figurował z nadstawką. Przesuwne drzwiczki, półka w środku i proste, toczone nóżki to znak rozpoznawczy tego egzemplarza.

Jak pozbyć się ubytków w meblu?


Ja najbardziej lubię szpachlować. Nieduże ubytki pokrywam szpachlą, po dobie szlifuję, szpachluję ponownie i w drugiej dobie szlifuję do równości. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, jeśli mebel chcecie pomalować.

Ta komoda miała jednak, poza zwykłymi ubytkami, które zaszpachlowałam, jeden konkretny, który próbowałam naprawić, ale mijało się to z celem. W tym miejscu- narożniku, mebel wyglądał tak, jakby tyranozaur odgryzł sobie kawałek.W trakcie tej metamorfozy musiałam znaleźć rozwiązanie dla tego dużego uszczerbku. I wpadłam na bardzo fajny pomysł! Duży ubytek w meblu można naprawić za pomocą metalowego narożnika! Kupicie je bez kłopotu w każdym markecie budowlanym. Zobaczycie poniżej, jak świetnie to wygląda.

Malowanie mebla


Ponownie wybrałam farbę akrylową. To zdecydowanie mój ulubiony rodzaj farby do malowania mebli. Wybrałam kolor robiony na zamówienie, więc niestety nie pomogę Wam, jeśli szukacie identycznego. Mebel pokryłam dwukrotnie warstwą farby.


Metalowe narożniki na mebel


Jak wspomniałam wyżej, zniszczony narożnik wymagał interwencji i pomysłu. Postawiłam na metalowe narożniki z marketu i jestem bardzo zadowolona z efektu.


Lakierowanie mebla


Piszecie czasami w wiadomościach, że pomalowaliście mebel farbą akrylową i odprysnęła. Pytacie "dlaczego"? Bo nie zabezpieczyliście jej lakierem. Pamiętajcie, że farby akrylowe należy zabezpieczać!  W szczególności, jeśli malujecie stary mebel, a nie surowe drewno, które pije farbę. Ja zazwyczaj stosuję lakier akrylowy.  Minimum dwie warstwy. I jeszcze jedno. Pomiędzy skończonym malowaniem, a lakierowaniem, powinno minąć minimum kilka dni, aby farba się utwardziła. Pomiędzy warstwami lakieru, również dobrze dać meblu "odsapnąć". A zanim zaczniemy go użytkować, poczekać aż lakier się utwardzi.

Oklejanie mebla tapetą


To moja ulubiona metoda dekoracji. Tapety, z pięknymi wzorami, unikatowe, potrafią zrobić cały mebel. Po prostu zawsze osiągniemy fajny efekt lub mniej skromnie- efekt WOW! Sięgam po tapety odkąd pamiętam. Pamiętajcie, żeby nie wybierać tapet papierowych. Z mojego doświadczenia najlepiej sprawdzą się flizelinowe, ewentualnie winylowe. Więcej o tym procesie będzie w oddzielnym wpisie, który w przygotowaniu. Nie zapomnijcie więc dołączyć do naszego newslettera, jeśli chcecie by nowe wpisy Was nie ominęły!

Wybrałam kultową tapetę Cole&Son, z motywem dżungli, z różowym akcentem. Tapetę przykleiłam na klej do tapet. Po wyschnięciu, dokładnie polakierowałam powierzchnię tapety.

Mebel po metamorfozie


Tak komoda prezentuje się po metamorfozie. Jestem ultra ciekawa, co sądzicie, o metalowych narożnikach? Hit, czy kit? 


Uchwyty pomalowałam sprayem w kolorze miedzi. Następnie zanurzyłam uchwyty w lakierze akrylowym, aby nie wytarły się zbyt szybko.


Wybrałam nieduże narożniki. Z jednej strony, na tyle duże aby zakryć uszczerbek, z drugiej na tyle małe, aby swobodnie przesuwały się drzwiczki komody.Ta komoda została w naszym poprzednim mieszkaniu. Służy, mam nadzieję, najemcom. Jest pojemna, wygodna, niezbyt toporna, i chyba, jak wszystkie poprzednie, ładnie wpisała się w klimat naszego mieszkania z retro duszą.

Tutorial z metamorfozy


Koniecznie zobaczcie filmik z powstawania tej metamorfozy.


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze