06.07.2018

Ile kosztuje ogrodzenie działki? Panele ogrodzeniowe versus siatka


Zaskoczenie ! Zanim zabierzemy Was ponownie do naszego domku, czas na wpis o tym, co go otacza, czyli o działce. A jest o czym pisać, bo koszty ogrodzenia domu to jedno z największych zaskoczeń dla Nas podczas całej inwestycji! Czytajcie dalej.


Koszt ogrodzenia działki


O samej działce mogliście poczytać w tym wpisie,klik.  Mieliśmy to szczęście, że korzystaliśmy z oferty kompaktowej, więc nie wydaliśmy na samą działkę majątku. Nasza radość nie trwała jednak zbyt długo. Wiadrem zimnej wody okazały się dla nas koszty ogrodzenia i zagospodarowania działki. 

W czasie, gdy my radośnie zakładaliśmy wydać na ogrodzenie działki 10.000zł, los śmiał się już z nas do rozpuku :) Koszty ogrodzenia działki ok. 1000m2, nasza ma dokładnie 986m2, to wydatek rzędu 20.000zł. Tak,dobrze czytacie i kwota ta zawiera wyłącznie ogrodzenie, furtkę oraz bramę.


Koszty ogrodzenia siatką, a panelami ogrodzeniowymi


Naiwnie sądziliśmy, że ogrodzenie działki siatką będzie dużo tańsze od paneli ogrodzeniowych. Nic bardziej mylnego. Jak w przypadku większości prac dotyczących budowy domu, najwięcej płacimy za robociznę. We wszystkich wycenach, które otrzymaliśmy to właśnie praca fizyczna stanowiła lwią część wysokiej kwoty za ogrodzenie działki. 

Różnica dla ogrodzenia naszej działki, czyli 120mb, pomiędzy siatką, a panelami wynosiła ok. 900zł. W całej inwestycji- niewiele. I chociaż zakładaliśmy, od samego początku, że ogrodzimy się siatką, bo planujemy obsadzić ogrodzenie, okazało się, iż nie ma to sensu ekonomicznego. 

Oczywiście, sytuacja zmienia się, jeśli planujecie sami wykonać ogrodzenie, tzn.nie ponosić kosztów robocizny. My jednak nie planowaliśmy wykonywać tych prac samodzielnie.

Ogrodzenie panelami, koszty robocizny


Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie polecone nam przez naszych sąsiadów, czyli panele ogrodzeniowe. Wybraliśmy panel ocynkowany, nie malowany, w rozmiarze 1230mm x2500mm. Koszt takiego elementu to ok. 65zł/sztukę. Panel stawiany jest na betonowej płycie, koszt ok 25zł/sztuka. Pomiędzy nimi znajduje się słupek ogrodzeniowy, koszt ok.30zł/sztuka.

Dochodzą oczywiście łączniki, uchwyty, piasek, cement oraz robocizna. Koszt to ok.25zł/ za montaż metra bieżącego ogrodzenia.


Koszt bramy, automatyki do bramy, furtki


To także kilka tysięcy złotych. Są pewnie bramy za kilka stówek i takie za kilkadziesiąt tysięcy złotych. My wybraliśmy coś ze średniej półki. Koszt bramy na jaką się zdecydowaliśmy to ok.3500zł. Automatyka do niej, czyli system elektronicznego zamykania i otwierania to ok. 2000zł.

Furtka z elektrozaczepem to wydatek rzędu 1000zł. Montaż bramy oraz furtki z systemami to kolejne 2000zł. I tak od ziarnka do ziarnka.. :)

Ciekawostka, którą widzicie na zdjęciu powyżej to jeden róg naszej działki. Zgodnie z planem, pomiędzy naszym domem, a domem sąsiadów będzie kiedyś droga wewnętrzna.Z uwagi na powstały skos mieliśmy dwie opcje ogrodzenia i wyboru bramy. Albo zostawić "obcięty" róg, jak na mapie powyżej i wybrać bramę skrzydłową, bez automatyki. Albo zmniejszyć swoją działkę, tworząc narożnik w narożniku i wybierając zwykłą bramę, z automatyką.  Jak widzicie, zdecydowaliśmy się na bramkę numer dwa. Z jednej strony straciliśmy kawałek ziemi, z drugiej coś zyskaliśmy ;)


Wokół domu powstaje tzw. "opaska", tuż pod podbitką dachową. Wykorzystamy oba ta elementy, w wąskim (185cm) przejściu od podjazdu za bramą do drzwi wejściowych i wykonamy chodnik połączony z opaską. Dzięki czemu, po wyjściu z samochodu będziemy szli pod podbitką, takim ekstra zadaszeniem :) Nie ma tego złego, podczas budowy wyszło kilka innych podobnych kwiatków, o których będziemy Wam wkrótce opowiadać.

Panele ogrodzeniowe, a siatka


Oczywiście panele wyglądają dużo lepiej niż siatka. Siatka naciągana na słupki ogrodzeniowe może się z czasem odkształcać, zdecydowanie, jak coś na nią upadnie lub jakieś stworzenie uprze się na jej demolkę.

Zaletą paneli, poza estetyką, jest fakt, że zniszczony panel wymieniamy jednostkowo. W przypadku siatki trzeba wymienić całe "ramię" ogrodzenia.

Tak, jak napisałam wyżej, różnica cenowa była ułamkowa, więc dla Nas, bardziej opłacalne było wykonanie trwalszych i ładniejszych paneli ogrodzeniowych.

Kolory materiałów : brama i furtka


W założeniu ogrodzenie zostanie obsadzone. Nie wiem, czy tujami, czy innym rozwiązaniem, ale docelowo w całości ma zostać zasłonięte. Z tego powodu nie wybraliśmy paneli w kolorze, jak również z uwagi na fakt ich ścieralności.

Bramę i furtkę wybraliśmy w kolorze antracytowym, dopasowaną do dachu, drzwi i okien. Czas wykonania ogrodzenia działki


Nie mamy porównania, ale osoby trzecie powiedziały, że prace ogrodzeniowe trwały u nas bardzo szybko. Pierwszego dnia postawiono wszystkie betonowe płyty, drugiego dnia zamontowane panele, trzeciego dnia bramę oraz furtkę. W każdy dzień roboczy fachowcy byli na budowie od godziny 8:00 do godziny 15:00.

Oczywiście pozostały prace na działce- podniesienie terenu, podsypanie piachem betonowych płyt, montaż elektryki w furtce i bramie.

Reasumując, ja cieszę się z decyzji o "obcięciu" działki. W tym miejscu powstanie podjazd dla samochodu dla gości lub miejsce pod zabudowanie koszy do segregacji.

Dajcie znać, jakie koszty ogrodzenia Wy ponieśliście przy budowie swoich domów? A może jesteście tuż przed, i tak, jak nam, opadła Wam szczęka, kiedy zobaczyliście wyceny?

Przed nami prace brukarskie. Tym etapem również się z Wami podzielimy.

Jeśli macie pytania, piszcie!

NAJNOWSZY ODCINEK W SERIALU BUDUJEMY DOM:« Nowszy post Starszy post »

Komentarze