22.06.2018

Próbki i testery farb, płytek, tapet. Dlaczego warto je zamówić?Dzisiaj przychodzę do Was z bardzo, mam nadzieję, przydatnym wpisem. Chciałam poruszyć temat próbek i testerów, bez których, bardzo ciężko o remont, czy wykończenie z naszych marzeń. Dlaczego warto mieć próbki i skąd je pozyskiwać? Czytajcie dalej!Projektowanie wnętrz z architektem


Zacznijmy od tego, że mieliśmy tą przyjemność współpracować przy projektowaniu domku z architektem. Bez pracy Justyny, nad moimi wizjami pomieszczeń, ciężko byłoby o spójny koncept dla całego domu. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto skorzystać z porady architekta, to spieszę donieść, że ja nie wyobrażam sobie projektowania domu bez takiej usługi. Zawsze finalnie, nawet po wybraniu materiałów z próbek, powstaje pytanie : Czy to będzie do siebie pasować? Na instagramie często pytacie mnie, czy te konkretne kafelki, będą ładnie wyglądać z np. białymi frontami. I mimo, iż posiadam dobrze rozwiniętą wyobraźnię, również przestrzenną, wizualizacja architekta w takiej chwili jest bezcennym doradcą.

Jakie próbki do wykończenia zamawiać?


Takie, jakie uznacie za zasadne ;) W naszym przypadku rozpoczęliśmy od próbek frontów kuchennych. Ponieważ nie zdecydowaliśmy się na żaden z "gotowych" kolorów, które można było zobaczyć u producenta, musieliśmy zamówić kilka odcieni granatu z wzornika. Kolejno potrzebowałam próbki: blatu, uchwytów, czy kafelków na backsplash (część ściany za płytą indukcyjną).

Nie wyobrażałam sobie także wyboru koloru ścian na podstawie wzornika ze strony, albo dopasowania fugi "na oko". 

Być może Wy, upatrzyliście coś wcześniej w sklepie i nie potrzebowaliście aż tylu próbek. Chcę Wam jednak podpowiedzieć, do czego jeszcze mogą się przydać, i dlaczego warto je mieć?

Do czego przydadzą mi się próbki i testery,
podczas wykończenia domu lub mieszkania?


Pierwsza kwestia, to oczywiście podjęcie słusznej decyzji projektowej. Ale czy tylko ? Absolutnie nie! Próbki może wykorzystać również do:

- wyceny pracy fachowca- w naszym wypadku niezbędne było pokazanie płytek Kaflove do podjęcia się wyceny przez glazurnika

- dopasowania materiałów między sobą- uwierzcie, iż ciężko byłoby mi podjąć dobrą decyzję dotyczącą koloru frontów, bez próbki blatu, czy uchwytów

- potwierdzenia lub zweryfikowania jakości materiału,produktu- tak było w przypadku uchwytów do szafek kuchennych, więcej o tym we wpisie o materiałach wybranych do kuchni

- zmiany decyzji- bardzo często okazuje się, iż próbka wyprowadza nas z projektowego szaleństwa lub w nim utwierdza

Pamiętajcie, że wykończenie domu, czy mieszkania, to dziesiątki tysięcy złotych i należy wydawać je mądrze i z głową. Dla mnie nie zakupienie próbek, przed wydaniem np. czterocyfrowej kwoty na tapety, byłoby głupotą.

Próbki wykorzystacie również do stworzenia np. moodboardów. Zobaczycie sobie wówczas połączenie konkretnych materiałów, kolorów i wzorów na jednym "talerzu".

Skąd zamawiać próbki i testery?
Większość marketów budowlanych sprzedaje próbki. Bez problemu kupicie jedną płytkę lub deskę. Podobnie jest w przypadku producentów indywidualnych, u których odpłatnie lub nieodpłatnie możecie zamówić wzornik lub konkretne próbki.

Producent nie ma takiego obowiązku, aby sprzedażćlub przekazać Wam próbkę, nie mniej, ja w praktyce, nie spotkałam się z odmową. Są również producenci, sprzedawcy, którzy próbki wypożyczają. Pobierają kaucję, zazwyczaj nieproporcjonalnie wysoką do wartości samej próbki. Tak było w naszym przypadku jeśli chodzi o blat kuchenny.

Poza próbkami w markecie, czy też u producenta indywidualnego, możecie zamawiać testery przez internet. W ten sposób zamówiliśmy próbki farb firmy Magnat. Nie tylko próbki farb, ale również malowane kartoniki do testowania.

Próbki i testery farb do ścian


Pierwszym rodzajem są testery do malowania. Cena takiego testera to koszt pomiędzy 2,3zł-2,6zł. Pojemność to 30ml i możecie nią zmalować spory kawałek ściany. 

Myślę, że bez niespodzianki, widzicie, iż zdecydowaliśmy się na farbę ceramiczną. Sprawdziliśmy ją podczas remontu mieszkania i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Farba jest bardzo odporna na ścieranie, ściany nią pomalowane można z powodzeniem myć. Dodatkowo, do sypialni naszej, Helenki oraz pokoju gościnnego. wybraliśmy farby z formuła ANTY FORMALDEHYD.


Drugim rodzajem testerów są pomalowane farbą kartoniki, tzw. "suchy tester". Kartonik można przyłożyć np. do tapety i sprawdzić, który kolor najbardziej nam odpowiada.
Ja jestem zwolenniczką testowania koloru farby bezpośrednio na ścianie. Pamiętajcie też aby zobaczyć kolor nie tylko w świetle dziennym, czy też w słoneczny dzień. Warto ocenić wygląd koloru po zmroku i przy oświetleniu sztucznym.

Skąd brać próbki tapet?


Przede wszystkim polecam Wam wizytę w markecie budowlanym. Tam powinniście bez kłopotu zakupić wybrany przez Was wzór. Większość sklepów internetowych również posiada opcję zakupu próbki tapety. My wybraliśmy dość drogie tapety, ale cóż zrobić, kiedy tak kocham kultowe wzornictwo marki Cole & Son ?  Nieduża próbka tapety, formatu A4, kosztowała 30zł. Dzięki próbkom, udało mi się wybrać wzór do sypialni i gabinetu.


Próbki płytek


W praktyce i tak chcemy zobaczyć płytki na żywo. Od czego zaczynam ja? Od katalogu. To w nim dokonuję pierwszej selekcji, wybieram interesującą mnie kolekcję. Dopiero po przejrzeniu katalogu, jestem gotowa do wizyty w salonie. Większość salonów umożliwia wyłącznie wypożyczenie płytek. W przeciwieństwie do marketów budowlanych, w których możecie po prostu kupić płytkę. 

W naszym wypadku wybór padł na Ceramikę Paradyż. Podobnie, jak w przypadku farb do ścian, płytki tej firmy mieliśmy położone w mieszkaniu. Nie zmieniam sprawdzonych rozwiązań dla tak ważnych elementów wykończenia. Płytki dopasowałam w salonie. Kiedy łazienka została już częściowo wykonana, ścinki płytek posłużyły mi do wyboru fug.Próbki frontów kuchennych


To był dla nas najtrudniejszy temat. Otóż niby mamy XXI wiek, wszystko jest dostępne, a jednak nie fronty kuchenne. Przede wszystkim nie udało nam się znaleźć frontów drewnianych, a miałam takie marzenie i ambicję. Dopiero po czasie, kiedy poszukiwaliśmy wykonawcy drzwi wewnętrznych, drewnianych, dostaliśmy namiary na stolarza robiącego kuchnie na zamówienie. Trudno. Będę miała drewnianą kuchnię w następnej nieruchomości.

Wskazani, przez wykonawcę naszej kuchni, producenci dysponowali bardzo ograniczoną kolorystyką. Powiedzmy szczerze, iż było to kilka kolorów. Wśród nich był nawet ciemno szary (!), ale nie o taki kolor nam chodziło. 

Okazało się, iż poza dostępną paletą w regularnej cenie ok 150-180zł za m2 frontu, jest też pełna paleta dostępna na zamówienie. Cena frontu wykonywanego na zamówienie wzrasta dwukrotnie i wyniosła w naszym wypadku 385zł za m2. 

Jeśli chodzi o materiał i pozostałe szczegóły, poczekajcie na wpis dotyczący materiałów wybranych do kuchni, gdzie opowiem znacznie więcej.


Próbki kafli od rzemieślnika


Jednym z nietypowych rozwiązań, które wybraliśmy do naszego domu są płytki robione na zamówienie. Wykonuje je rzemieślnicza manufaktura, Kaflove. Płytki są unikatowe, każda z nich jest robiona ręcznie, dlatego przed podjęciem finalnej decyzji zależało mi by ich dotknąć, zobaczyć je. Były również niezbędne do otrzymania wyceny za ich położenie. Właśnie z uwagi na ich wyjątkowość.
Próbki tkanin


Jeśli wybraliśmy już kolory ścian, mamy podjętą decyzję, co do płytek w łazience, płytek w kuchni, wybrane zostały fronty kuchenne i pozostałe elementy, na koniec zostawiam nie mniej ważny materiał, jakim są tkaniny!

Ja, głównie koncentruję się na dekoracji okien. Nie mniej, tkaniny wykorzystamy do obicia ukochanego fotela, wykonania poduszek, czy kapy na łóżko do sypialni. My otrzymaliśmy próbki tkanin od Dekoruj ONLINE. Próbki otrzymacie u nich bezpłatnie. Zobaczycie na żywo, nie tylko kolory tkanin, ale ocenicie materiał, sprawdzicie, czy przepuszcza światło.


Próbki desek 


Z tym materiałem mieliśmy największy kłopot. Żaden ze sklepów internetowych nie zgodził się na wypożyczenie, czy też sprzedaż próbki deski. Decyzję musieliśmy podjąć podczas wizyty  w salonie i przyznam, iż było to dla mnie sporym utrudnieniem. Lubię pooglądać sobie materiał na spokojnie, najlepiej jest go zobaczyć w naszej nowej nieruchomości. Kilka moich wskazówek dotyczących wyboru podłogi znajdziecie w tym odcinku:


My zdecydowaliśmy się na piękną deskę firmy Barlinek. Z jakiej kolekcji? Jak prezentuje się w domu? Pokażemy Wam już wkrótce!


Mam nadzieję, że rzuciłam nieco światła na dostęp i zasadność posiadania próbek. Oczywiście nie zapominajmy o katalogach, ale pamiętajmy, iż w nich mamy do czynienia albo z wizualizacjami, albo z bardzo mocno wyretuszowanymi zdjęciami. Warto zobaczyć każdy materiał "w realu". Dotknąć, ocenić jego jakość, fakturę, wybarwienie. Ja bardzo lubię pracować z próbkami. Pozwalają mi dokonywać słusznych wyborów, których jestem pewna.

Co to znaczy w praktyce? Iż nie zasypiam z niepokojem, jak coś będzie wyglądać po skończonej pracy fachowców. Nie zastanawiam się i nie czekam na niespodziankę. Bardzo polecam Wam zamawianie lub wypożyczenie próbek. Pamiętajcie robić to ze sporym wyprzedzeniem! Dlaczego? Czas oczekiwania na przykład na realizację zamówienia frontów kuchennych to około sześciu, ośmiu tygodni. Jeśli tematy terminów, czy cen, Was interesują, dajcie mi znać w komentarzu, stworzę takie wpisy dla Was.

Czekam też z niecierpliwością na Wasze opinie i doświadczenie, podzielcie się nim w komentarzach.

Zobaczcie najnowszy odcinek o próbkach w serialu Budujemy Dom :


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze