19.06.2018

Pomysł na płytki w kuchni. Ręcznie robione kafle


Przez te kilka lat pisania bloga nauczyłam się bardzo doceniać prace rzemieślników. Nie ma lepszej metody na docenienie kunsztu artysty, niż spróbowanie samodzielnie wykonania jego pracy, a następnie podjęcie się wyceny tego dzieła. Szukając niesztampowego rozwiązania do kuchni wybrałam Kaflove i jestem absolutnie zachwycona powstałym panelem w kuchni! Oglądajcie dalej.


Co wybrać na panel w kuchni?


Amerykanie mówią backsplash, Anglicy splashback, a w języku polskim ciężko znaleźć krótszy odpowiednik niż "panel kuchenny". Jakie rozwiązanie wybierane jest najczęściej? Oczywiście płytki. Coraz częściej także szkło, które jest bardzo praktyczne (brak fugi), ale mi się kompletnie nie podoba. Ja rozważałam nawet tapetę, ale mocny kolor frontów kuchennych odwiódł mnie od tego planu.

Jeśli nie szkło, nie tapeta, tylko płytki, to może nietypowe? 

Jak wiecie, wybraliśmy kilka mało sztampowych rozwiązań w naszym nowym domu. Myśląc o kuchni, w wymarzonym granatowym kolorze, o kranie w kolorze złotym, wystającej, ceramicznej umywalce, sen z powiek spędzał mi właśnie panel kuchenny. 
Proste płytki "metro" odpadały w przedbiegach. Pragnęłam naprawdę wyjątkowego panelu i tak trafiłam na KAFLOVE.

Ręcznie robione kafle 


To był strzał w dziesiątkę. Posiadać panel wykonany w małej manufakturze, gdzie każda płytka to dzieło ludzkich rąk, każda jest piękna i inna, to jak posiadać małe (lub nie takie małe!) dzieło sztuki w swoim wnętrzu. Coś, co będzie jednych ciekawić, innych zachwycać, a z pewnością zwracać uwagę!

Nie mogłam się doczekać by pokazać Wam, jak cudnie, nietuzinkowo wyszła ta realizacja. Zostawiam Was z porcją zdjęć i zachęcam abyście poznali Kaflove bliżej!

Pracownia ceramiczna Kaflove


Kim jest Kaflove?

Kaflove to mała pracownia ceramiczna mieszcząca się na Warszawskich Bielanach. Kaflove zajmuje się ręcznym wytwarzaniem głównie ceramicznych kafli, ale też umywalek i talerzy. Nie jest to produkcja masowa, a rzemieślnicza manufaktura, w której od początku do końca ręcznie, ze starannością i dbałością o detale,  wytwarza się każdą ceramiczną płytkę. Powstałe w pracowni przedmioty są w stu procentach wytworem ludzkich rąk, co czyni je zupełnie wyjątkowymi. Ręczna produkcja sprawia, że wszystkie ich wyroby minimalnie się od siebie różnią- nie ma dwóch identycznych. Kafle nie są zupełnie równe, minimalnie różnią się grubością czy nasyceniem koloru, co tylko podkreśla ich urok. Każdy z nich jest zupełnie niepowtarzalny i wyjątkowy. Tak unikatowe dodatki sprawiają, że wnętrze ich właścicieli zyskuje oryginalności i charakteru. Kaflove są otwarci na oryginalne realizacje na podstawie projektu autora, więc jeśli marzy się Wam coś absolutnie niepowtarzalnego- piszcie do nich śmiało!

Czym się zajmują i dlaczego to takie fajne?

RĘCZNA PRODUKCJA

W Kaflove zajmujemy się produkcją  głównie ceramicznych kafli,ale  też umywalek, talerzy,  podstawek. Ręczna produkcja sprawia, że wszystkie nasze wyroby minimalnie się od siebie różnią, co sprawia ,że są zupełnie niepowtarzalne. Chcielibyśmy zapoznać Was z  długotrwałym  i wieloetapowym procesem powstawania ręcznie formowanych kafli ceramicznych. Jak to robimy? Zacznijmy od początku.

WYBÓR GLINY

Najpierw wybieramy rodzaj gliny. Do wyboru mamy różne kolory, jak i gliny o różnej plastyczności, które  różnią się zawartością szamotu, czyli zmielonej, wypalonej masy ceramicznej.  Wybór gliny skutkuje w końcowym etapie kolorem oraz wytrzymałością powstałych płytek.

KSZTAŁT

Kiedy już dokonamy wyboru masy ceramicznej, formujemy ją w pożądany kształt. Na samym początku glinę wałkujemy aby uzyskała odpowiednią grubość. Następnie nadajemy jej kształt. Do tego celu służą nam wycinarki wyprodukowane  specjalnie na nasze zamówienie lub stuletnie gipsowe formy. Jaki kształt wybrać? Od tradycyjnych, po bardziej nowoczesne- decyzja nie jest prosta ;) Nasze kształty kafli znajdziecie w zakładce "stwórz własne kafle",  jednak jeśli macie pomysł na własny chętnie  go zrealizujemy!  Bardziej nietypowe wzory  oraz duże formy niejednokrotnie wycinamy ręcznie.

WZÓR I TEKSTURA

Tyle decyzji i pracy już za nami a..to dopiero początek! Kafelki, podstawki czy talerze mogą być  gładkie lub tłoczone, czyli mieć swoją wypukłą teksturę. Wybór należy do Ciebie! Tekstury nadajemy specjalnymi wypukłymi wałkami lub odciskając na kaflach tłoczone materiały.

SCHNIĘCIE I PIERWSZY WYPAŁ

Tak przygotowane kafelki, podstawki i umywalki  jeszcze świeże i plastyczne czeka schnięcie ..to najdłuższy proces potrafi trwać nawet dwa tygodnie! Proces ten jest tylko pozornie prosty i łatwy, w praktyce trzeba być bardzo ostrożnym i uważać aby przedmioty się nie odkształciły lub nie ukruszyły. Jak  już wyschną przechodzą ostatni szlif. Delikatnie przecieramy ranty drobnoziarnistym papierem ściernym aby były gładkie. Kafle lądują w piecu. Czas na pierwszy wypał, na tak zwany biskwit, który trwa dobę. Piec nagrzewa się do około 900 stopni Celsjusza w kilka godzin, a następnie stygnie.

SZKLIWIENIE

Wreszcie czas na kolor. Szeroka gama barw od jednej po kilka na kaflu, czy talerzu. Możesz skorzystać z naszych pomysłów lub skomponować kolory jak zechcesz. Szkliwo, czyli zmielone szkło wymieszane z wodą nanosimy równomiernie za pomocą pędzelka, czasem nawet kilka razy. Tak przygotowane przedmioty wędrują z powrotem na dobę  do pieca, tym razem na wyższą temperaturę od 100 do 1400 stopni. Jak widać tworzenie dzieł w naszej pracowni to wieloetapowy, długotrwały proces. Dzięki doświadczeniu i radości z tworzenia kafle, talerze i umywalki które powstają w naszej pracowni cieszą  ich właścicieli czyniąc ich wnętrza niepowtarzalnymi.

WEDŁUG TWOJEGO POMYSŁU

Duża część naszych realizacji to indywidualne zamówienia tworzone według Waszych pomysłów. Masz pomysł na niepowtarzalne kafle? Chcesz zamówić umywalkę w komplecie do ściennych kafli? A może zamówić wyjątkowy prezent? Napisz do nas!

FOTORELACJA Z REALIZACJI

Jeśli interesuje Cię proces twórczy, chcesz z w nim uczestniczyć  nic prostszego - powiedz nam  o tym  a na każdym etapie realizacji Twojego zamówienia będziemy Ci wysyłać zdjęcia!  Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.


Wyjątkowe realizacje Kaflove
Nasza kuchnia z płytkami Kaflove
Jestem bardzo ciekawa, jak Wam się podoba? Czy słyszeliście o kaflach robionych ręcznie? A przede wszystkim, czy zostaliście zainspirowani do sięgnięcia po takie nietypowe rozwiązanie? Piszcie!
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze