04.05.2018

Drewniana podłoga w całym domu. Jak podłoga zmienia dom


Pamiętacie, kiedy dzieliliśmy się z Wami naszą listą must have, czyli rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie naszego domu? Drewniana podłoga była naszym marzeniem i udało nam się je zrealizować! Jak wygląda drewniana podłoga w całym domu? Oglądajcie dalej!


Nie wiem, czy każdy tworzy taką listę przed remontem, wykończeniem swojego gniazda? Ja sobie na nią pozwoliłam aby pamiętać na każdym kroku, na czym naprawdę mi zależy i gdzie nie jestem w stanie iść na ustępstwa.

Drewniana podłoga- praktycznie 


Nie kłamał ten, kto powiedział kiedyś, że jeśli raz spróbuje się prawdziwego drewna na podłodze, nigdy nie wróci się do paneli. Dokładnie tak jest! Uwierzcie mi. Nie ma sensu słuchać o tym, że drewno jest miękkie, że powstaną wgniecenia, a już drewno i małe dziecko to jest ultra combo dramat.

Jeśli ktoś chodził kiedyś po drewnianej podłodze, czuł jej zapach w domu, pracował z tym materiałem, to nie ma siły, która go przekona do plastiku, czy imitacji.

Należy też podkreślić, że drewniana podłoga, drewnianej podłodze nie równa. Ja zamierzam przeprowadzić dla Was testy i pokażę Wam, że w internecie panoszy się multum mitów dotyczących tego rozwiązania do domu.


Drewniana podłoga w całym domu ?


Jednym z wielu sztampowych rozwiązań, któremu wychodzimy naprzeciw, to utarty schemat stosowania w kuchni, łazience, przedpokoju płytek na podłodze. Zdecydowaliśmy się na kafelki wyłącznie w łazience.

Mówi się, że nie należy stosować drewnianej podłogi w kuchni i przedpokoju, bo tam jest większy kontakt z wilgocią, częstsze zabrudzenia, etc.

W naszej poprzedniej nieruchomości, w mieszkaniu, mieliśmy deskę barlinecką w przedpokoju i nic się z nią nie działo. 

Podjęliśmy decyzję, że w naszym nowym domu deska znajdzie się wszędzie, poza łazienką. O tym, jak to się sprawuje w praktyce, napiszemy po przeprowadzce. Również o zaletach (i zapewne wadach) takiego rozwiązania.


Podłoga w domu zmienia wszystko


Jak tylko weszłam do domu, po położeniu deski (Barlinek, dąb Toffee Grande), poczułam, że właściwie mogę się już przeprowadzać. Podłoga w domu zmienia wszystko. Nagle nieruchomość nabiera ciepła, pewnej atmosfery, która tworzy przytulny klimat.


Ułożenie deski


Napiszę o tym więcej w odrębnym wpisie. Pokrótce, zwracam Waszą uwagę na dwa powyższe zdjęcia. Obejmują ten sam kadr. Zobaczcie, jak deska położona prostopadle w stosunku do okna,rozciągnęła pomieszczenie. Kuchnia nie wydaje się już taka wąska. Na jakie ułożenie deski się zdecydować, i czy zawsze uda nam się podjąć decyzję idealną, opowiem przy innej okazji.

Połączenie deski i kafli w łazience


A propos powyższego, nie można mieć wszystkiego. Projektując łazienkę i ułożenie deski w domu musieliśmy pójść na pewien kompromis. Kształt łazienki oraz miejsce kabiny prysznicowej i odpływu liniowego, uniemożliwiły nam swobodny wybór położenia płytek. Tak więc położenie ich w łazience jest w kontrze do reszty domu.


Wróćcie, proszę, do wpisu o łazience w trakcie budowy i zrozumiecie, czemu przystałam na takie rozwiązanie. To, co możecie również zobaczyć na powyższym zdjęciu to system bezlistwowego łączenia pomiędzy materiałami, na którym bardzo mi zależało. Cieniutki pasek, który widzicie pomiędzy płytkami, a deską, to korek w płynie. W przypadku pozostałych pomieszczeń w ogóle zrezygnowaliśmy z dylatacji. Mamy dzięki temu jednolitą podłogę w całym domu, i wygląda to naprawdę świetnie.


System montażu deski trójwarstwowej 


W przypadku wybranej przez nas deski, mamy dwie opcje. System pływający lub deska klejona do podłoża. W naszym mieszkaniu deska została zamontowana w systemie pływającym. Stosuje się wówczas tylko cienką folię i montuje deskę na pióro-wpust.

My, w domu, zdecydowaliśmy się na montaż deski w systemie klejonym. I już po pierwszych oględzinach jestem z tej decyzji zadowolona. Przy tym rozwiązaniu deska "nie rusza się" pod stopami. Mamy wrażenie, że jest "twardsza". O praktycznych doznaniach poczytacie po naszej przeprowadzce.

Wygląd deski w różnym oświetleniu


Kiedy wybieraliśmy podłogę, oglądałam deskę w różnym oświetleniu. Zobaczcie na zdjęciach poniżej, jak pięknie i drastycznie, zmienia się wybarwienie deski,w zależności od rodzaju oświetlenia pomieszczenia.

Wystawa zachodnia, brak wpadającego słońca (godzina 9:30)Wystawa wschodnio-południowa, wpadające światło słoneczne (godzina 9:30)Wystawa wschodnia, wpadające światło słoneczne (godzina 9:30)Zaskoczeni? Ja również, ale bardzo pozytywnie, bo to jest właśnie piękne w dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Ta piękna gra świateł, zmieniająca kompletnie wygląd materiału.

Wykończenie deski barlineckiej olejem


Deska, którą wybraliśmy nie jest lakierowana. Jest olejowana. Tworzy to piękny, matowy, satynowy efekt. Pozwala również na miejscowe naprawy (w przypadku deski lakierowanej jest to niemożliwe bez zdzierania lakieru z całej powierzchni). Oczywiście jest różnica w pielęgnacji takiej podłogi i jej traktowaniu. O praktycznych zasadach i poradach poczytacie niebawem.


Listwy do deski


Listwy przypodłogowe nie zostały jeszcze położone. Chcemy zostawić pewien element suspensu i pokazać Wam wygląd deski w komplecie z listwami. Wyobraźcie też sobie połączenie tej podłogi z drewnianymi drzwiami, na jakie się zdecydowaliśmy.


Reasumując. Po wejściu do domu, mimo wielu obaw o brak dylatacji, wybarwienie podłogi, wykończenie olejem, zakochałam się dokumentnie. Moje tzw. "pierwsze wrażenia" (*z ang. first impressions) zobaczycie jutro, o 20:00, na naszym Youtube, w najnowszym odcinku serialu Budujemy Dom. 

Dajcie znać, jak Wam się podoba domek z drewnianą podłogą?
I oglądajcie odcinek o niej w serialu Budujemy Dom:

« Nowszy post Starszy post »

Komentarze