09.02.2018

Ocieplanie domu pianką. Płyty fermacell.


Powoli zbliżamy się do zakończenia procesu "budowy" domku, a dokładniej rzecz ujmując, dobijamy do stanu deweloperskiego. Wówczas zakończy się praca naszego wykonawcy i turami rozpocznie wykończenie domu w środku. Czekaliście na ten etap? My bardzo! Najlepsze przed Wami!Konstrukcja zamknięta


W ostatnim wpisie dotyczącym etapów budowy, dzieliliśmy się Wami info o zamknięciu konstrukcji. Dom jest przygotowany do położenia tynku, co nastąpi po ociepleniu, nastaniu wiosny w tym roku.Kolejno chcieliśmy Wam pokazać, co poniżej, ale byliśmy bombardowani pytaniami "Ile kosztuje budowa tego domu?" tak często i z taką intensywnością, że z wielką ulgą opublikowałam wpis "Ile kosztuje budowa domu do 100m2?"

Czas pokazać Wam kolejny krok, czyli wszystko, co dzieje się w środku. Te prace wykonuje dalej nasz wykonawca, bo jest to elementem naszego kontraktu. O czym konkretnie mówimy?

Ocieplenie ścian elewacyjnych domu, pianowanie ścian


Ściany elewacyjne, od zewnątrz, ocieplone są styropianem (więcej o tym, jakim i dlaczego, tutaj). Wejdźmy do środka budynku, gdzie jeszcze kilka dni temu było widać tylko szkielet.Ten szkielet, od środka, pod ciśnieniem został pokryty pianką. Pianką poliuretanową, odporną na działanie grzybów i pleśni. Nie lubianej przez owady i gryzonie. Materiałem, który nie starzeje się, nie zmienia w czasie swoich parametrów mechanicznych i izolacyjnych, a także jest lżejszy od wełny mineralnej.

Dane techniczne zastosowanej pianki:

Piana poliuretanowa, dwuskładnikowa, może być otwarto lub zamknięto – komórkowa. Ma najlepsze parametry termoizolacyjne o lambdzie nawet 0,021 – przy zamknięto komórkowej oraz 0,038 przy otwarto komórkowej ( im mniejsza wartość tym lepiej ). W konstrukcji szkieletu drewnianego, gdzie bardzo ważna jest szczelność powłoki zewnętrznej, jak również zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego, uzyskujemy to wszystko przez natrysk pianki poliuretanowej. Pianka uszczelnia, rozprężając się, a w trakcie natryskiwania dociera do najmniejszych zakamarków i nie potrzeba dodatkowego mocowania, np. aby nie osiadała. Dodatkowo zabezpiecza i konserwuje drewno konstrukcyjne. Wełna natomiast wymaga dużo więcej skomplikowanych zabiegów montażowych, aby dokładnie ją rozłożyć i zamocować tak, żeby nie osiadała, również w miejscach trudno dostępnych. Dlatego izolacja z poliuretanu jest skuteczniejsza.


Pytaliście również o to, czy pianka nie jest toksyczna? W czasie natryskiwania należy używać masek filtrujących, bo w powietrzu unoszą się opary chemiczne. Po utwardzeniu pianki (ok. 24 godzin) jest nieszkodliwa.Wszystkie ściany elewacyjne domu zostały ocieplone pianką. Po jej utwardzeniu pokryto ją żółtą folią paroizolacyjną, zaś elementy łączeń folii zabezpieczony czerwoną taśmą. Dzięki czemu unikamy mostków termicznych.

Płytowanie ścian, płyty fermacell


Kiedy ściany elewacyjne zostały ocieplone i zabezpieczone żółtą folią, fachowcy przystąpili do płytowania ścian. Co jest użytego do tego celu? Płyty fermacell. Coś, co do złudzenia przypomina zwykłą płytę kartonowo-gipsową, ale posiada dużo lepsze od niej parametry. W telegraficznym skrócie płyta ta ma lepszy udźwig (na m2) niż płyta kartonowo-gipsowa, ma świetne właściwości ognioodporne. Dodatkowo- uszkodzona, lub wykrojona, potrafi dzięki namoczeniu, wrócić do swojego pierwotnego kszałtu!

Chcecie poznać właściwości płyty FERMACELL- odsyłam Was do specjalisty, klik.

Jaką płytę fermacell zastosowano w naszym domu? Na ścianach płytę o grubości 12,5mm, na suficie 10mm. Płyta jest montowana do konstrukcji na wkręty. Jej nośność wynosi 30kg (na zwykłym wkręcie do drewna) oraz 50kg (przy metalowym kołku rozwiernym).


Ścianki działowe, wytłumienie wełną i płytowanie płytą fermacell


A co jeśli chodzi o ścianki działowe? W konstrukcji ścian umiejscowione są: instalacja elektryczna oraz przyłącza wodno-kanalizacyjne.Następnie z jednej strony szkieletu montowane są płyty.
Zanim z drugiej strony szkieletu (ściany) zostaną zamontowane kolejne płyty, fachowcy układają w nich wełnę. To wełna mineralna w rolce. Nie trzeba jej izolować od kabli, ponieważ kable mają podwójną izolacje (750 V) i mogą być układane w wełnie.

Po ułożeniu wełny, montowane są płyty fermacell. W przekroju ściany wewnętrznej domu mamy więc: płytę fermacell, szkielet drewniany, wypełnienie wełną, płyta fermacell.

Na co czekają tak przygotowane ściany wewnątrz domu? Na gładzie, a następnie na malowanie. Widzicie już więc, jak daleko posunięte są prace w środku.W ciągu kilku tygodni na budowie zawita fachowiec, który w całości wykona  łazienkę. Chcielibyśmy już pokazać Wam jej wizualizację, ale nadal wahamy się nad kolekcjami płytek i nie chcemy by Pani Architekt pięć razy renderowała projekt ;) Wkrótce odkryjemy swoje zamiary, co do naszej kąpielowej przestrzeni.

Dajcie znać, czy tego się w środku domu spodziewaliście? Czy słyszeliście wcześniej o płytach fermacell? Piszcie!

Odcinek o ocieplaniu tutaj:


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze