26.01.2018

Ile kosztuje budowa domu do 100m2? Dom w cenie mieszkania


Najbardziej pożądany wątek w cyklu budujemy dom to KASA, KASA, KASA, czyli odpowiedź na pytanie ile kosztuje budowa domu do 100m2? Zainteresowani? Czytajcie dalej!


Nie zliczę wiadomości od dnia opublikowania super poczytnego wpisu PROJEKT NASZEGO DOMU, w których pytaliście:

- Ile kosztuje ten dom?
- Ile kosztuje budowa do stanu deweloperskiego?
- Ile kosztowała cała inwestycja?
- Ile kosztuje ten dom bez płyty?
- Ile bez przydomowej oczyszczalni kosztował ten dom?

Pytania przychodziły systematycznie, na naszej grupie Nietypowy Dom, w wiadomościach na naszym fanpejdżu oraz na instagramie. No i oczywiście na Youtube.  Dlaczego trzymaliśmy Was tak długo w niepewności?

Przede wszystkim chcieliśmy, by pewien etap budowy został zakończony. Ponieważ wprowadzane były modyfikacje (np. wielkość okien) i cena końcowa różni się nieznacznie od ofertowej. Skoncentrujmy się jednak na odpowiedzi na pytanie:

Ile kosztuje budowa domu do 100m2?

Dokładnie domu o powierzchni 83m2, w technologii szkieletowej, drewnianej, energooszczędnego, z uwzględnieniem płyty fundamentowo- grzewczej, w stanie deweloperskim.

Budowa takiego domu wyniesie ok. 275 000 -279 000zł. Ważne! To nie jest oferta w rozumieniu kodeksu cywilnego, przedstawiamy Wam szacunkowe liczby. Będą one zależne od konkretnego wykonawcy, materiałów, lokalizacji i daty (czasu) * wpis powstaje w styczniu 2018 roku.

Co zawiera cena budowy domu w stanie deweloperskim?
Ponownie, nie zamierzam wklejać Wam szczegółowej specyfikacji wykończenia. Czas w przypadku budownictwa jednorodzinnego ma potężne znaczenie, bo ceny materiałów rosną szybko, więc wszystko, co piszemy jest orientacyjne i zależne (poza czasem) od szeregu innych czynników.

Primo kwota zawiera płytę fundamentowo- grzewczą, której szacunkowa wartość wynosi 45 000- 50 000zł. 

Widełki cenowe 275 000zł- 279 000zł zawierają wzniesienie i wykończenie domu w standardzie deweloperskim. 

Co to znaczy w praktyce? Otrzymujecie dom (ocieplony, zadaszony, orynnowanny, zamknięty), w którym:

ściany są przygotowane do malowania, podłogi do ułożenia wybranego przez Was rozwiązania, pomieszczenia takie, jak łazienka i kuchnia, gotowe do wykończenia, a więc położenia płytek i białego montażu (np. umywalka), bo instalacje wodno-kanalizacyjne są wyprowadzone w konkretnych, zaprojektowanych wcześniej punktach, otwory pod drzwi gotowe są do montażu ościeżnic (w zależności od wybranych, z mniejszą lub większą obróbką), drzwi, a pod oknami jest przygotowana powierzchnia do montażu parapetów, elektryka, a właściwie instalacja jest przygotowana w taki sposób, by dokonać samego montażu urządzeń, czyli instalacje wychodzą z płyty w konkretnych, zaprojektowanych wcześniej punktach.

Generalnie w podanej cenie mogliśmy dokonywać dowolnych modyfikacji jeśli chodzi o przesunięcia ścian wewnętrznych, otwory pod drzwi, elektrykę. Okna, gdybyśmy nie zwiększali ich powierzchni lub nie wchodzili w dodatkowe systemy (poniżej), również mogliśmy przesuwać w cenie.

! Cena zależna jest także od indywidualnych negocjacji !

Czego nie zawiera cena budowy domu w stanie deweloperskim?
Na przykład rolet zewnętrznych, które widzicie. Zarówno rolet, jak i ich montażu. Dla przykładu sam montaż rolet dla naszego projektu to koszt ok. 2200zł. Nie zawiera przydomowej oczyszczalni ścieków, którą my mieliśmy ujętą w ofercie kompaktowej. Koszt takiej przydomowej oczyszczalni ścieków to ok. 8000zł. Nie zawiera wybranych przez Nas większych okien, zamiana okna 145cm na 180cm, drzwi tarasowych z 180cm na 220cm, z przesuwnym systemem otwierania, w półatuomacie. Nie zawiera również wzmocnienia stropu nad częścią domu, gdzie przewidziany jest schowek (z wejściem ze spiżarni). Te dwa ostatnie udogodnienia (okna, schowek) to koszt ok. 6000-7000zł. 

Cena nie zawiera gruntu,czyli kupna działki. Ceny działek w Łodzi o podobnej powierzchni, zależne od lokalizacji, to około 150 000zł. W obszarach podmiejskich ok 120 000- 100 000zł. Im dalej od miasta, tym łatwiej uzyskać nam niższą cenę gruntu. 

! Cena zależna jest od lokalizacji, warunków zabudowy, bliskości miasta, mediów, infrastruktury ! Przeczytaj więcej, klik.

Cena za m2 domu szkieletowego?
Gdybyśmy mieli przyjąć, częstą w branży nieruchomości, matematykę to cena za m2 wybranego przez Nas projektu wyniesie ok 3360zł. Dla porównania, gdybyśmy szukali nowego mieszkania w Łodzi, w standardzie deweloperskim, zapłacimy za nie (ponownie zależne od szeregu czynników) ok. 4200-4300zł/m2. To taki minimalny próg.

Cena za m2 domu szkieletowego w ofercie kompaktowej?
Ujmując w cenie za m2 grunt, przydomową oczyszczalnię oraz budowę domu w stanie deweloperskim, oscylujemy przy kwocie 3975zł/m2. To wielkie uproszczenie, bo nie jest to cena samego domu, ale przede wszystkim działki, a także wszystkich wymaganych dokumentów i czasu, który stracilibyśmy na ich pozyskanie. Zwracam uwagę, że nawet przy takich obliczeniach, cena za m2, jest dalej bardziej atrakcyjna aniżeli kupno mieszkania w standardzie deweloperskim w mieście.

Oczywiście, cena ta nie zawiera podniesienie terenu na działce, jej ogrodzenia i zagospodarowania, ale dalej jest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla mieszkania w mieście.

Dom w cenie mieszkania?


Używając tego jako hasła marketingowego, nie zagłębiając się w szczegóły: tak! Możemy przyjąć, iż budujemy nieduży dom w cenie mieszkania. De facto, trudno byłoby nam kupić mieszkanie, nawet z rynku wtórnego (używane),  o powierzchni 83m2, w cenie do 279 000zł. Wymagałoby ono gruntownego remontu, który wielokroć potrafi być droższy niźli wykończenie standardu deweloperskiego. Chcę podkreślić, iż w żadnym wypadku nie odżegnuję od życia w mieście, czy posiadania tam mieszkania. Byłabym, co najmniej, hipokrytką! Całe życie spędziliśmy z Mariuszem jako mieszczuchy, tylko na tym etapie życia, to miejskie życia nam się przejadło. Opowiadamy o tym więcej na tym filmiku:


Ponadto, ja dalej zostawiłam sobie dwa mieszkania w Łodzi. Może dla naszej córki (dzieci), celem zabezpieczenia naszych kredytowych zobowiązań lub dla takiego rozwiązania, jak sprzedaż wszystkich trzech nieruchomości i wyprowadzka do Toskanii na stare lata :) 

Jeśli ujmiemy bardzo dogłębnie hasło dom w cenie mieszkania, nie jestem przekonana jego słuszności. Nie mniej, będziemy mogli o tym porozmawiać, dopiero po wykończeniu domu i działki. To właśnie sam grunt potrafi zjeść dziesiątki tysięcy złotych: wyrównanie terenu, ogrodzenie, nasadzenia, trawa, garaż, wiata garażowa, warsztat.

Wydaje mi się, iż byłoby mocnym nadużyciem przytaknięcie Wam w odpowiedzi na pytanie: Czy ten dom wyniesie Was tyle, co mieszkanie w Łodzi? Sądzę, iż w praktyce, w ciągu lat, wyniesie nas więcej. Jego wybudowanie, urządzanie i zagospodarowanie terenu. W przypadku mieszkania w bloku, o to zagospodarowanie terenu nie martwimy się sami, tylko solidarnie w kilkanaście, kilkadziesiąt osób, ponosimy tzw. koszty wspólne.

Nie mniej, reasumując, sama nieruchomość, dom, jako dom, zdecydowanie nabyliśmy w cenie mieszkania i uważam takie nieduże projekty za rewelacyjną inwestycję oraz alternatywę dla życia w dzielnicach podmiejskich, w blokach.

Liczę, iż odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane nam pytanie ile kosztuje budowa niedużego domu? Rozprawka na temat słuszności hipotezy dom w cenie mieszkania pozostaje nie zakończona. Wrócimy do niej po pewnym okresie od zamieszkania w tej nieruchomości.

Macie jakieś pytanie? Jakiej kwoty się spodziewaliście? A może budowaliście ten projekt lub podobną szkieletówkę w innym regionie kraju, i podzielicie się widełkami cenowymi? Czekamy na Wasze komentarze!

Odcinek o kosztach budowy domu:


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze