24.11.2017

Dom w konstrukcji szkieletowej. Stawianie konstrukcjiPrzedstawiliśmy Wam już swoją drogę do decyzji nt kupna działki. Opisaliśmy też swoje uwagi, dotyczące wyboru samej działki i oferty kompaktowej.  Pokazaliśmy Wam projekt naszego domu. Ostatnio omówiliśmy system ogrzewania i płytę fundamentową grzewczą. Dzisiaj przechodzimy do konstrukcji, gotowi?Chcemy Wam przedstawić technologię, w której budujemy dom. Może część z Was doskonale zna już taki system zabudowy? Dla części z Was będzie to zapewne zupełnie nowe rozwiązanie!


Dom w konstrukcji szkieletowej


Z pewnością niejednokrotnie widzieliście w telewizji domy budowane w tydzień? Łapaliście się za głowę i burczeliście pod nosem :
"To niemożliwe!"

Oglądałam takie zachodnie produkcje wielokrotnie. Nie wiedziałam jednak wówczas, że to technologia szkieletowa, a przede wszystkim nie miałam pojęcia, iż można ją stosować w naszej szerokości geograficznej.

Jednym z wielu mitów na temat tej zabudowy, jest utarty szlagier, że takie domy buduje się wyłącznie w bardzo ciepłych strefach klimatycznych oraz dlatego, że to tanie domy, które po zniszczeniu np. przez huragan, łatwo postawić od nowa. Trzeba jednak rozróżnić domy np. "kanadyjskie", od domów energooszczędnych na płycie fundamentowo-grzewczej.

Konstrukcja szkieletowa FAQ


Z czego wykonana jest konstrukcja szkieletowa?


Sama konstrukcja powstaje z drewna. Drewno sprowadzane jest ze Szwecji. Dlaczego? Materiał z tej części Europy, po specjalnym procesie suszenia zyskuje poniżej 14% wilgotności. W Polsce takie parametry są nie do uzyskania!
Ściana zewnętrzna domu


Do drewnianych elementów konstrukcji montowana jest płyta MFP o grubośc 12mm. Płyta na drewnianym stelażu, przygotowana zgodnie z projektem, jest gotowym elementem konstrukcji, który przyjeżdża "w jednej części".Jak montowane są ściany do płyty fundamentowej?


Przed podniesieniem przez dźwig jednej ze ścian, na jej spodzie montowana jest specjalna uszczelka. To jeden z szeregu elementów zapewniających odpowiednią izolację.Następnie dźwig podnosi gotową ścianę, z pomocą ludzi umiejscawia ją w odpowiednim miejscu. Dźwig "trzyma" ścianę, do momentu jej przytwierdzenia przez pracowników budowy.


Tutaj możecie się zaskoczyć, montaż ściany następuje poprzez nawiercenie specjalnymi śrubami!


W ten sposób, pomiędzy godziną 10:30, a godziną 12:30, cztery ściany domu zostały zamontowane do płyty fundamentowej. Ale nie tylko. W tym czasie umiejscowiono i przytwierdzono ścianki wewnętrzne (poniżej) oraz rozpoczęto montaż więźb dachowych.Do czasu ułożenia więźb dachowych, ściany budynku są podparte specjalne wspornikami.
Wstawienie ścian wewnętrznych


Przed układaniem więźb dachowych, dźwig umieszcza w budynku ściany wewnętrzne. Są one również wykonane z drewna sosnowego (sprowadzanego ze Szwecji). I dopóty konstrukcja domu nie zostanie zamknięta, są "gołe". Podobnie, jak ściany zewnętrzne budynku, ścianki wewnętrzne montowane są do płyty fundamentowej na śruby.
Żółty "materiał", który widzicie na elementach konstrukcji, to folia paro izolacyjna. To jedno z licznych rozwiązań zapewniających budynkowi ochronę przed wilgocią i świetną termo izolację.Zaletą konstrukcji szkieletowej jest fakt, iż wszystkie instalacje są umieszczone w przestrzeni szkieletu.

Ułożenie więźb dachowych i zabezpieczenie budynku


Więźby dachowe są również wykonane z drewna sosnowego, suszonego i sprowadzanego ze Szwecji.


Kiedy bryła budynku jest gotowa, dźwig układa więźby dachowe, mocowane przez fachowców. Do końca dnia pierwszego budowy, pierwsze żebra dachu zostały ułożone!W dniu drugim budowy więźby dachowe zostały dokończone. Cała bryła budynku została zabezpieczona specjalną szarą folią o właściwościach wiatro i hydro izolacyjnych.

Następnego dnia zabezpieczono folią również więźby dachowe i przygotowano konstrukcję dachu do montażu poszycia dachowego. W ten sposób zapieczony budynek mógłby stać do wiosny, szczęśliwie, nasza ekipa jeszcze bardziej przyspieszyła.

Stan budynku poniżej to czwarty dzień wznoszenia konstrukcji. Jeśli chcielibyście też zobaczyć naszą budowę w formacie video, nie możecie zapomnieć o subskrybcji naszego kanału, gdzie już rozpoczęła się emisja Serialu BUDUJEMY DOM.
Ocieplenie budynku


Po zabezpieczeniu budynku przed wiatrem i wilgocią, piątego dnia budowy, przystąpiono do jego ocieplania.  Do już opisanych materiałów i rozwiązań dochodzi specjalny styropian (o grubości 10cm). Jest on przywiercany do drewnianej konstrukcji domu.

Tego samego dnia rozpoczął się kolejny etap budowy- zamykanie bryły budynku- wstawianie okien i drzwi, ale go omówimy w następnym wpisie.
Zobaczcie wszystkie etapy budowy naszego domu, zaczynając od wykonania płyty fundamentowej
(sierpień 2017r):Rozpoczęcie wznoszenia konstrukcji 07.11. - 17.11.2017r.
(same prace trwały 7 dni, ale na budowie były dni przerwy)


Zapraszamy Was na kolejne wpisy w cyklu BUDUJEMY DOM!
Zachęcamy do dołączenia do spec grupy na facebooku/ Nietypowy Dom.
Koniecznie śledźcie nas na instagramie.
I subskrybujcie nasz kanał na Youtube, gdzie trwa serial Budujemy Dom!

Jesteście ciekawi kolejnych etapów prac? Przed Wami omówienie projektu łazienki, elektryki, kuchni i wiele więcej! Koniecznie zapiszcie się na nasz newsletter! Nie wysyłamy żadnego spamu, żadnych ofert, tylko linki do świeżutkich wpisów na blogu :)« Nowszy post Starszy post »

Komentarze