17.11.2017

Dom energooszczędny. Płyta fundamentowa i ogrzewanie elektryczne


Czym jest dom energooszczędny? Co to jest płyta fundamentowa lub płyta grzewcza? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Ile to kosztuje? Interesuje Was ten temat? Czytajcie dalej!


Dom energooszczędny


Zacznijmy od tego, że największym konsumentem naszych pieniędzy w przypadku nieruchomości jest ogrzewanie. Dla przykładu, nasze mieszkanie (niespełna 50m2), rocznie pochłaniało ciepła miejskiego za ok. 2400-2600zł. Nie mało, prawda? A podkreślę, iż blok był ocieplony, po termoizolacji. W mieszkaniu znajdują się nowe, wydajniejsze grzejniki oraz nowe okna. 

W przypadku domu, te koszty rosną, wraz z wybieranym metrażem oraz rozwiązaniem systemu ogrzewania. Dalej bardzo popularnymi rozwiązaniami dla ogrzewania domu są : ekogroszek, pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe.

Temu ostatniemu rozwiązaniu powiedzieliśmy z założenia NIE. Jest to, co prawda najtańsze z możliwych rozwiązań, ale moim subiektywnym zdaniem, gaz powoli staje się przeżytkiem. Nowoczesne budownictwo w ogóle nie stosuje rozwiązań gazowych (czy to ogrzewania, czy samego gazu w budynku, np. pod kuchenki gazowe). Jest to dalej nieodnawialne źródło energii. Ja do gazu nie mam zaufania i nie mam na myśli wyłącznie obawy przed zatruciem tlenkiem węgla. Instalacja gazowa w naszej nieruchomości, może zostać wykonana, użytkowania i konserwowana poprawnie, ale nie mamy żadnej gwarancji,co do tego, jak robi to nasz sąsiad. Budzi to moje uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa dla tego rozwiązania.

Dom energooszczędny to taki dom, która ma generować oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. W przypadku wybranego przez Nas rozwiązania, jest to możliwe m.in. z uwagi na zastosowanie specjalnych systemów ociepleń i uszczelnień w trakcie budowy domu. Ale czy tylko?

Płyta fundamentowa- grzewcza i ogrzewanie elektryczne


Sercem naszego projektu i jego relatywnie najdroższym elementem jest płyta fundamentowa ze specjalnym systemem ogrzewania. Jest to system kabli grzewczych, zasilanych energią elektryczną.

Czym różni się taka płyta fundamentowa, od zwykłego fundamentu? Ile kosztuje? Macie w głowie teraz kilkanaście pytań?

Zebraliśmy te najczęściej powtarzające się. Odpowiadamy na nie w wywiadzie ze specjalistą, naszym wykonawcą.


Płyta fundamentowa i ogrzewanie elektryczne FAQJak stawiana jest płyta fundamentowa?


Płyta fundamentowa jest stawiana na suchym, wyrównanym terenie na warstwie piachu. W praktyce, w przekroju mamy piasek (50cm), styropian (specjalny styropian konstrukcyjny o grubości 20cm) i warstwę betonu (B20 lub B25) o grubości również 20cm. Po wykonaniu instalacji ogrzewania (oraz pozostałych), są one zalewane warstwą betonu o grubości ok.5cm.Ile czasu zajmuje wykonanie płyty fundamentowej?


Wykonanie płyty fundamentowej, wraz z całym systemem ogrzewania (kabli grzewczych) w posadzce płyty oraz wyjściami instalacji wodno-kanalizacyjnych zajmuje roboczy tydzień, a więc około pięciu dni. 

Jak długo trwa "osiadanie" płyty?


Trzy tygodnie są niezbędne dla osiadania płyty. Głównie z uwagi na czas wysychania betonu.


Jak wyglądają instalacje w płycie?


Najlepiej powinno to zobrazować zdjęcie powyżej. Poza standardowym elementem, jakim jest zbrojenie, widzicie dwa rodzaje czerwonych rur. Te grubsze, o szerszym przekroju, to rury instalacji wodno- kanalizacyjnej. Ponieważ widać je już na tym etapie wznoszenia domu, tzn. iż jeszcze przed wykonaniem płyty, musieliśmy dostarczyć wykonawcy szczegółowy projekt dla instalacji wodnej. Należało więc zaprojektować całą łazienkę oraz elementy kuchni. O tym poczytacie wkrótce.

Drugie, cienkie czerwone kable, to kable grzejne. To one zapewnią ciepło w budynku, nagrzewając płytę fundamentową.

Może słyszeliście o podobnym rozwiązaniu, jakim jest system LEGALETT? Pozwólcie, że w dalszej części wpisu przedstawimy różnice.Jaka jest przewaga ogrzewania elektrycznego nad innymi rozwiązaniami?


System ogrzewania elektrycznego z wykorzystaniem kabli grzewczych pozwala na podzielenie domu na strefy. Dokładnie, na wyodrębnienie, niezależnie temperatury dla każdego z pomieszczeń. Jest bardzo precyzyjny w ustawieniach. Kable grzewcze i system ich sterowania pozwalają na zarządzanie temperaturą od podłogi. Dlaczego jest to ważne? Bo większość systemów ogrzewania - poprzez grzejniki, czy instalację kominkową, nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, a nie bryłę budynku (fundament). Powoduje to ogromne straty ciepła. Ciepłe powietrze szybko unosi się do góry, w związku z czym posadzka domu jest chłodniejsza, a my dogrzewamy dom na poziomie swojej głowy. Takie tradycyjnie ogrzewanie jest też najmniej komfortowe dla ludzkiego ciała.

Przy ogrzewaniu podłogowym (kablami grzewczymi w płycie fundamentowej) powstają niewielkie różnice temperatury pomiędzy posadzką, a powietrzem. Ograniczamy dzięki temu cyrkulację ciepła o różnych temperaturach. W konsekwencji nie tylko zyskujemy komfort cieplny, ale też zdrowe powietrze, pozbawione kurzu, który nie unosi się do naszego układu oddechowego.  

W przypadku wyboru kabli grzewczych, z naszych pomieszczeń znikają grzejniki. Co zyskujemy w praktyce? Poza wspomnianym komfortem cieplnym, zdrowym i czystym powietrzem, ograniczeniem strat ciepła i oszczędnościami, dostajemy przestrzeń. Grzejniki to zmora każdego pokoju, w którym ograniczają możliwości aranżacji.

Koszty, to kolejny potężny argument ZA system ogrzewania elektrycznego. W przypadku wybrania technologii domu energooszczędnego, inteligentnego systemu zarządzania pobieraną energią (sterowniki i komputer), korzystania z taryfy tańszego prądu, jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo niskie koszty ogrzewania budynku tym systemem. Jakie dokładnie? Pokażemy już wkrótce! A w dalszej części wpisu przedstawimy szacunki i prognozy.

Kable grzewcze, a system Legalett- różnice


Wymieniamy oczywiście te wiodące. Warto podkreślić, iż wcześniej nasz wykonawca również stosował system Legalett, ale z niego zrezygnował.

Kable grzewcze w wybranym przez Nas systemie są bezpośrednio nagrzewane energią elektryczną. Nie wymagają dodatkowego urządzenia rozprowadzającego/ rozdmuchującego wytworzone ciepło.

System Legalett to rury ogrzewane powietrzem. Wymagane dla tego systemu są specjalne wentylatory.

Kable grzewcze pozwalają na bardzo precyzyjny system podziału na strefy i bardzo precyzyjne zarządzanie ciepłem w wybranych pomieszczeniach.

System Legalett,w praktyce wykonanych domów przez naszego wykonawcę, nie pozwalał na tak precyzyjny podział na strefy oraz nie dogrzewał odpowiednio pomieszczeń np. od północy.

* Warto dodać, iż kable grzewcze są bardziej elastyczne od rur nagrzewanych powietrzem w systemie Legalett. Dlatego łatwiej rozprowadzić precyzyjnie kable grzejne w podłodze.

Kable grzewcze automatycznie sterowane, pozwalają nam na zarządzanie ciepłem od podłogi. Czujniki (termostaty) weryfikują preferowaną przez nas temperaturę właśnie od poziomu posadzki. W praktyce oznacza to, iż jeśli ustawimy temperaturę na 25 stopni Celsjusza, temperatura w pomieszczeniu (na wysokości ok 1,5 metra) osiągnie około 21 stopni Celsjusza. 

System Legalett, również sterowany automatycznie, weryfikuje temperaturę powietrza, a nie podłogi. Jest więc mniej precyzyjny w jej dopasowaniu względem pomieszczenia.  Temperatura spada wraz z unoszeniem się nagrzanego powietrza do góry. W związku z czym zarządzanie temperaturą w powietrzu, a nie w podłodze, nie jest tak dokładne. Wyobraźmy sobie np. chęć przewietrzenia pomieszczenia- następuje gwałtowny spadek odczytu i niepotrzebne dogrzewanie.

Czym różni się płyta fundamentowa grzewcza od zwykłego fundamentu?


Są to dwie kompletnie różne technologie. Płyta fundamentowa jest zdecydowanie bardziej stabilna, mniej podatna na osiadanie w gruncie. Statystyki mówią o maksymalnie 5mm w przypadku "pracy" płyty fundamentowej na gruncie. Jest też mniej podatna na rodzaj gruntu, na którym będzie wykonywana. W przypadku zwykłego fundamentu bardzo istotne jest podłoże- czy jest to ziemia sucha, czy gliniasta?

Z uwagi na spoistość płyty nie ma takiego podciągania wilgoci, jak w przypadku zwykłego fundamentu. Zyskujemy dzięki temu lepszą hydroizaloację.

Tylko płyta fundamentowa umożliwia zastosowanie kabli grzewczych, systemu ogrzewania elektrycznego, w domu.

Na jakie rodzaje podłogi nadaje się ogrzewanie podłogowe ?


Kable grzewcze w płycie fundamentowej nadają się do posadzki typu: terakota, gres, płytki ceramiczne, kamienne, wykładzina dywanowa, panele i podłoga drewniana (dostosowane do systemu ogrzewania podłogowego)

Jak działają kable grzewcze w płycie fundamentowej?
To bardzo proste. Do domu podłączona jest instalacja elektryczna, "paliwo" dla naszego systemu ogrzewania. W posadzce rozprowadzone są kable grzewcze. Z jednej strony dopływa do nich "paliwo"- prąd, z drugiej one oddają wytworzoną energię w postaci ciepła w fundament naszego domu. Ciepłem zarządzamy za pomocą sterownika, termostatów, które działają na bazie systemu radiowego.

Zarządzanie ogrzewaniem podłogowym
W wybranym miejscu w domu montowany jest główny sterownik dla naszego systemu ogrzewania.  Jest on połączony z każdą ze stref/ z każdym pomieszczeniem w domu. Przyjmijmy, iż to taki komputer, w którym mamy katalogi : salon, sypialnia 1, sypialnia 2, kuchnia, przedpokój, łazienka itd.

System jest bardzo prosty i pozwala nam sterować temperaturą w każdym z pomieszczeń. Ale czy tylko? Nie. Podłączony do sieci WI-FI umożliwia nam zdalne sterowanie całym domem z poziomu aplikacji. Petarda, przyznajcie? Przed powrotem do domu z ferii, albo dłuższej nieobecności możecie zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach. A podczas wyjazdu, nawet jeśli zapomnicie to zrobić przed wyjściem, w smartfonie, zmniejszycie ją do niezbędnego minimum- dla utrzymania ciepła w rurach wodnych.


Nasz główny sterownik, jest nie tyle podłączony bezpośrednio do kabli grzewczych w płycie, co do termostatów. Termostaty umieszczone są nad posadzką w każdym pomieszczeniu- przydzielonej strefie. Co istotne, nie powinny być one zasłaniane na stałe, ale stojący przy nich mebel, nie zmienia odczytów! Termostat weryfikuje temperaturę pomieszczenia właśnie "z podłogi". To olbrzymia przewaga tego rodzaju systemu, nad wspominanym wcześniej systemem weryfikującym ciepło powietrza. 

Jak długo nagrzewa się/ wychładza płyta fundamentowa?


Pierwszy "rozruch" to w sumie ok 14 godzin poboru. W przypadku wyłączenia ogrzewania, dom wychłodzi się w czasie ok. 10 godzin (wszystko zależy od temperatury na zewnątrz).

W przypadku uruchomienia ogrzewania, temperatura stała utrzymuje się cały czas. 

Co dzieje się w przypadku awarii prądu?


To było pierwsze pytanie, które my zadaliśmy przed decyzją. Po pierwsze nasz sterownik posiada pamięć ustawień i po ponownym uruchomieniu prądu wraca do wpisanych przez nas wskazań.

Co dzieje się z temperaturą w domu przy awarii prądu? Absolutnie nic. Przez 48-72h jest utrzymywana. Nasz mądry komputer, w którym zarządzamy pobór nocą (w godzinach taryfy tańszego prądu), nagrzewa płytę w ciągu dnia. Nagrzana płyta (a precyzyjnie kable grzewcze), oddają zgromadzoną energię od dwóch, do trzech dób. Co znaczy, iż w przypadku braku prądu nie pozostajemy w zimnym domu.

Do jakiej temperatury maksymalnie możemy ustawić ogrzewanie?


Do około 35 stopni Celsjusza.

Gwarancje


Jak każdy produkt, wybrane przez nas rozwiązanie jest objęte gwarancją. Producent kabli grzewczych udziela im 20 letniej (!) gwarancji. Komponenty, a więc sterownik,czy termostaty są objęte dwuletnią gwarancją. Bardzo istotne jest również, iż komponenty, po zepsuciu, czy zużyciu są bezawaryjnie wymieniane. Nie niszczymy żadnego elementu konstrukcji.
Co może się popsuć?


Jak każdy, chcielibyśmy usłyszeć, że nic i w praktyce, faktycznie system kabli grzewczych jest mocno bezawaryjny.  Co to oznacza? Nie da się go uszkodzić. Poza mechanicznym uszkodzeniem. Żadne awarie prądu, czy nawet spięcia nie uszkodzą kabli grzewczych.

A jeśli już coś się stanie? System jest na tyle rozwinięty technologicznie iż jest w stanie wskazać nam PUNKT przepalenia bardzo precyzyjnie. Z uwagi na udzieloną gwarancję, po wykonaniu naprawy nie wskazanym elemencie posadzki (margines jest w centymetrach), producent doprowadza podłogę do stanu sprzed awarii. Fajnie?


Czy ogrzewanie podłogowe kablami grzewczymi nadaje się tylko do domu parterowego?


Absolutnie nie. W przypadku domu piętrowego, system umieszcza się w tzw. suchym betonie. W nim zalewa się kable grzewcze.

Czy są jakieś ograniczenia w powierzchni domu w przypadku płyty grzewczej?


Nie. Rozwiązanie to, nie nadaje się do powierzchni przemysłowych (dużych hali, czy magazynów). W praktyce, domy do 500 metrów kwadratowych mogą być budowane z zastosowaniem tej technologii.

Od kiedy stosuje się płyty fundamentowe w Polsce i na świecie?


W Polsce to bardzo młoda technologia i domy w niej stawiane się od około 10 lat. W Szwecji, dla przykładu, od ponad 25 lat.

Jakie są zalety i wady płyty fundamentowej grzewczej?


Zalety:
+ energooszczędność
+ niższe rachunki za ogrzewanie domu
+ automatyka systemu
+ podział na strefy/pomieszczenia
+ czystość powietrza
+ brak grzejników w pomieszczeniach
+ brak konieczności przeznaczania specjalnego pomieszczenia pod kotłownię
+ brak konieczności przeznaczenia miejsca pod magazynowanie (np. drewna, groszku itp)
+ jedyne "paliwo", którego ceny są różne (taryfa tańszego prądu)
+ ekologia (brak produktów ewentualnego spalania)

Minusy:
- mała dynamiczność systemu (po zmianie temperatury na wyższą lub niższą nie uzyskujemy natychmiastowego efektu)
- szybkie wychładzanie się nagrzanego budynku
- zależność od dostawy prądu

Ile kosztuje płyta fundamentowa- grzewcza? 


Najbardziej interesujące na koniec, dlaczego? Bo chcieliśmy Wam wpierw wyjaśnić wszystkie ZA, PRZECIW oraz wskazać zasady działania takiego systemu. 

Płyty fundamentowej nie można porównać do zwykłego fundamentu. Dlaczego? Bo płyta ta zawiera w sobie całą instalację grzewczą i częściowo sanitarną. 

Gdybyśmy chcieli porównywać cenowo zwykły fundament do płyty fundamentowej, musielibyśmy do tego pierwszego uwzględnić koszty całego systemu ogrzewania, następnie podzielić przez metry kwadratowe i uzyskalibyśmy bardzo szacunkowe porównanie.

Płyta fundamentowa z systemem kabli grzewczych to koszt ok. 500zł/m2. Cena ta zawiera wszystkie instalacje, wykonanie płyty do stanu przygotowanego do wzniesienia konstrukcji.

Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego w domu?


Zgodnie z szacunkami oraz realnymi rachunkami już funkcjonujących domów (dokładnie ten sam projekt) o powierzchni 83m2, roczne koszty ogrzewania wynoszą ok. 1200-1500zł !

Szok, prawda? Dwukrotnie mniej niż płaciliśmy za mieszkanie w bloku, o powierzchni 49m2. Jak to się sprawdzi w praktyce? Ile NAS wyniosą koszty ogrzewania w skali roku?

Na takie odpowiedzi poczekacie do czasu eksploatowania przez Nas nieruchomości. Jednakże możemy śmiało opierać się na prognozach wskazanych wyżej, jako, że są one dokonane na podstawie funkcjonujących domów o tej samej powierzchni, w tej samej lokalizacji.


Podsumowanie


Reasumując. System ogrzewania w płycie fundamentowej- grzewczej działa przy zastosowaniu całej technologii.  Wybranie domu energooszczędnego, to postawienie go w taki sposób, by w praktyce uzyskać, jak najmniejsze straty ciepła, stosując specjalne systemy dociepleń, ciepły montaż, ale też zachowując maksymalną szczelność konstrukcji.

Płyta fundamentowa to bardzo nowoczesne i praktyczne rozwiązanie. Domy w konstrukcji szkieletowej są na nich stawiane bardzo szybko i cały ten proces pokażemy Wam nie tylko na blogu, ale również na naszym YOUTUBE. Koniecznie subskrybujcie, bo tworzymy dla Was świetne odcinki z powstawania konstrukcji, również z drona!

Musimy podkreślić, że dom energooszczędny jest o kilka procent (przyjmuje się, że do ok. 10%) droższy w postawieniu, od domu w technologii tradycyjnej. Potrafi jednak przynieść trzykrotnie lub pięciokrotnie niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym. Brzmi sensacyjnie, prawda?
Wszystko to będziemy relacjonować na bieżąco i w oparciu o zrealizowane etapy projektu.

Dom energooszczędny to też rodzaj nieruchomości, która nie trafi na swojej wartości. Budując dom w technologii tradycyjnej, np. na paliwo gazowe, stracimy. Energooszczędność to dalej niszowy produkt na rynku polskim, ale też szybko wzrastający trend. Nie mamy obaw o to rozwiązanie i dzięki temu, o wartość nieruchomości w przypadku chęci jej sprzedaży.

Mamy nadzieję, iż wyczerpaliśmy temat energooszczędności domu i wyboru płyty fundamentowej-grzewczej. Wpis powstał we współpracy z wykonawcą projektu i za pomoc, serdecznie dziękujemy!

Jesteście ciekawi kolejnych etapów prac? Przed Wami omówienie projektu łazienki, elektryki, kuchni i wiele więcej! Koniecznie zapiszcie się na nasz newsletter! Nie wysyłamy żadnego spamu, żadnych ofert, tylko linki do świeżutkich wpisów na blogu :)


Nie możecie przegapić najnowszego odcinka w serialu
BUDUJEMY DOM!


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze