14.08.2017

Malowanie mebli dla dzieci. Metamorfoza krzesełka


Trafił mi się na warsztat nieco zużyty, mały jegomość i postanowiłam mu nadać współczesnego sznytu.Metamorfoza krzesełka dla dzieci


Krzesełko było nieco obdrapane. Stare warstwy lakieru z zaciekami szpeciły jego śliczny kształt. Właścicielka zdecydowała aby było delikatnie błękitne, więc zaczęłam od oczyszczenia mebla.


Szlifowanie


Część siedziska przeszlifowałam szlifierką, szczebelki, nóżki, oparcie, ręcznie papierem ściernym 80, a później 150. Nie szlifowałam mebla do gołego drewna, bo wiedziałam iż będzie malowane. Ale musiałam pozbyć się grubej, nierównej warstwy starego lakieru.

Malowanie


 Następnie mogłam przystąpić do malowania. Wybrałam sprawdzone farby Everlong. O samych farbach, teście i pierwszej metamorfozie z ich użyciem, poczytacie tutaj. Krzesełko zyskało delikatny, jasny, błękitny kolor. Farbę nakładałam pędzlem płaskim, do farb kredowych oraz pędzlem okrągłym do farb wodorozcieńczalnych. Taki okrągły pędzel świetnie sprawdzi się do malowania elementów o nierównomiernych kształtach, jak np. szczebelki.


Zdobienie mebla. Szablonowanie


Poza oklejaniem mebli tapetami, szablony to moja ulubiona forma dekorowania. W prosty i szybki sposób możecie zmienić wygląd mebla diametralnie. O szablonach i technice szablonowania więcej dowiecie się z tego wpisu,klik. 


Złote zdobienia


Wybrałam złotą farbę (tzw. metaliczną) do wykonania ozdobnego wzoru w pepitkę. Pięknie kontrastuje z jasnym błękitnym kolorem. Zachęcam Was do eksperymentowania. Niektóre połączenia kolorów, z pozoru słabe, w praktyce okazują się fenomenalne. Wielokrotnie przekonałam się o tym na warsztatach!
Krzesło po metamorfozie


Pomalowane krzesełko posłuży nowemu użytkownikowi kolejne lata. Całość zabezpieczyłam oczywiście odpowiednim lakierem. Jeśli zastanawiacie się, jakie wybrać, koniecznie zajrzyjcie do poradniczka. Jeśli chcielibyście użyć farby innej niż kredowa, poczytajcie o farbach w poradniku na ich temat, tutaj. A gdybyście już totalnie chcieli zaszaleć i zrobić farbę kredową samodzielnie, to przepis znajdziecie tutaj.  
Dajcie znać, co sądzicie? Malowaliście kiedyś mebelki dziecięce? Pamiętajcie aby używać do tego celu farb z atestem i takich samych lakierów, celem zabezpieczenia pracy. Tymczasem!
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze