07.08.2017

Jak zbudować szafę w przedpokoju ? Szafa zrób to samPrzedpokój, choć to najmniejsze pomieszczenie w domu, podzielę na dwa posty. W jednej części jest nasza "samoróbka", zaś po przeciwnej stronie- pod oknem- szafki ze znanego marketu z meblami. Je zobaczycie w osobnym wpisie.


Zaczniemy od szafy, od tego co było, co chcieliśmy zrobić, czy nam się udało i na końcu, czy jest to praktyczne?


Szafa we wnęce


W miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się wejście do dużego pokoju (salonu), powstała ściana z płyty karton-gips. Wnęka, którą od razu projektowałam pod szafę.


Na zdjęciu sprzed remontu widzicie dokładnie, iż na szczycie starej szafy, znajdują się para drzwiczek. Biegną tutaj przyłącza gazu i licznik energii, których, z uwagi na koszty, zdecydowaliśmy się nie przesuwać. W tym samym miejscu powstała nieduża zabudowa z dostępem do liczników, tworząc również praktyczne półki.


Maskowanie liczników


Zazwyczaj wszystko, co brzydkie staramy się zasłonić. I to jest dobry trop, ale warto pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni, którą tworzymy. Kiedy decydowaliśmy się na zamaskowanie liczników, co istotne, z dostępem do ich odczytu, wpadłam na pomysł stworzenia przy nich schowków. To bardzo praktyczne miejsce na przechowywanie narzędzi, zapasowych żarówek, baterii, śrubek itp.
Maskowanie schowków


Wykonane schowki należało zamaskować. Zdecydowaliśmy się zrobić proste drzwiczki. Użyłam do nich dwóch kawałków przyciętej na wymiar płyty. UWAGA! Kupiłam cienką płytę, więc aby móc wkręcić zawiasy, czy zamek do niej, musiałam dodać listewki drewniane. Na zdjęciu poniżej widzicie też zwykły, sosnowy wałek- drąg, do którego dokupiłam mocowanie- na dziale karniszy. Te elementy wykorzystaliśmy do stworzenia wieszaka na kurtki oraz mocowania pod zasłonkę.

Tutaj mierzyłam półki (na czas mierzenia przykleiłam zawiasy klejem na gorąco), było mi łatwiej wywiercić otwory w karton gipsie pod zawiasy. Później przykleiłam listewkę, w nią nawierciłam zawiasy.


Drążek drewniany, czyli wieszak na kurtki


Poniżej widzicie już też zamontowane uchwyty pod drążek. To zwykłe drewniane uchwyty, które wkręca się w ścianę, a następnie wkłada w nie drewniany wałek. Może być również metalowy, jeśli planujecie by miał ponad 100cm długości. Drewniany może się uginać. Nasz ma poniżej i od dwóch lat nic mu nie dolega.


 


Szafa w zabudowie DIY


Naglił nas czas oraz wykorzystany budżet. Mariusz myślał o zakupie szafy i wstawieniu jej we wnękę. Ja myślałam- czemu nie zrobić prostej zabudowy ze sklejki?

Do tego etapu były mi potrzebne wycięte na wymiar kawałki grubej sklejki (na tyle grubej, aby wwiercić wkręty). Mój projekt na zdjęciu poniżej.

Konstrukcja/projekt
Zamontowałam dwa uchwyty pod drążek na kurtki (czerwony). Nad nim zaplanowałam półkę (niebieska), na tyle wysoko by swobodnie wykonywać ruch wieszania kurtek licząc centymetry z wieszakiem. Półkę ze sklejki zamocowaliśmy z lewej i prawej strony na kątownikach, przykręcając je do karton gipsu. Można też użyć wsporników. Powyżej półki jeszcze jeden drążek (fioletowy), na którym zawisła kotara.


Konstrukcja zabudowy szafy ze sklejki (granatowa). Jest to element mobilny, bo brałam pod uwagę zmiany koncepcji. Tzn. można go dosłownie wsunąć i wysunąć. Na dwóch prostokątnych elementach sklejki jest położona półka, plus dodatkowa półka pomiędzy "nogami" tej konstrukcji. Wszystko to sklejka (10mm), łączona kątownikami. 


Konstrukcja wyszła bardzo stabilnie. Półkę - w prawej części naszej szafy zaplanowałam na tyle wysoką, by spokojnie na dole mogła wjechać skrzynka. Całość jest głęboka na głębokość wnęki, minus 2cm, które były potrzebne na to by kotara, zasłona, swobodnie zakrywała wszystko.

Efekt finalny


Drążek na kurtki w środkowej części szafy. 
Poniżej część gospodarcza.

Tak, jak zaplanowałam. Pod półkami, które powstały z obudowania liczników jest duża wnęka (nie tylko na wprost, ale i pod samymi licznikami, około 30cmx50cm) chowająca się w kominie- obudowie. Tutaj mam miejsce na miski, odkurzacz, myjkę do okien itp. Po prawej stronie na dole jest skrzynka na środki czystości. Powyżej półka na torebki, szaliki. Chociaż często torby lądują między kurtkami. Nad kurtkami, nad drążkiem jest półka, miejsce na szaliki, czapki, obuwie, kiedy zmieniają się pory roku, czy ekstra zapas chemii. I u samego szczytu drążek na kotarkę.

Kotara jest oczywiście na stałe zasłonięta. Fajną opcją jest fakt iż składa się z dwóch elementów, co ułatwia dostęp (przez środek) oraz, że na dole posiada "obciążenie", w związku z czym nie przesuwa się po podłodze.


To jeszcze porównanie przed i po :


Chociaż powinno być:


Widziałam już podobne rozwiązania w sklepach z ubraniami, mieszkaniach tworzonych przez architektów i sama chciałam spróbować. Wnęka powstała z wcześniejszego wejścia do pokoju, stała się praktycznym schowkiem. Można tutaj przechowywać rzeczy, powiesić kurtki/ubrania, schować odkurzacz. Jestem bardzo dumna z tej prostej, a praktycznej konstrukcji.Tutaj jeszcze widok z saloniku i kilka słów podsumowania. Koszt całego projektu wyniósł ok 260zł. Elementy sklejki, kątowniki, wkręty, drążki, mocowanie drążków, płyty do maskowania liczników. Kotara, a właściwie dwie kotarki pochodzą z Dekorii. Myślałam o tym aby powiesić je w saloniku,ale tutaj sprawdzają się świetnie. Uwagi ode mnie: wybierajcie grubą sklejkę, na tyle grubą, aby wwiercić się wkrętem. Poza tym jej grubość zapewni stabilność i sklejka nie będzie się uginać. Drążek drewniany z powodzeniem utrzymuje ciężar 8-10 kurtek, ale jeśli boicie się obciążenia, to kupcie drążek metalowy. Rozrysujcie sobie plan WASZEJ szafy, biorąc pod uwagę wiele zmiennych- głębokość, odstępy między półkami. Sklejki w żaden dodatkowy sposób nie impregnowaliśmy. Nie ma żadnych drzazg ani innych defektów. Mogłaby być pomalowana, nie była taka szorstka, ale z drugiej strony to właściwie w żaden sposób nie wpływa na użytkowanie. Dla porównania dodam, iż szafa na wymiar (z MDF), w to miejsce po wycenie wyniosłaby nas ok. 1800zł. 


I jak Wam się podoba taka szafa DIY? Czy Wy sami też coś budowaliście, konstruowaliście u siebie w mieszkaniach/domach? Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach.


Zachęcam Was też do zobaczenia video, o tym projekcie:
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze