19.06.2015

Trawa na balkonie. Jak urządzić balkon w bloku?


Po kilku dniach pracy, tygodniach dopieszczania, zakupie nowego aparatu i zebraniu się w sobie mogę Wam z dumą zaprezentować swój blokowy balkon. I jak się domyślacie będzie kolorowo!

Kolorowy balkon


Mniejszy balkon w naszym mieszkanku odświeżyłam w bardzo stonowanych barwach. Tym razem postanowiłam pójść w kolory i nadać funkcjonalności balkonowi, który ma 6 metrów długości i raptem 56cm szerokości. I było to wyzwanie! Serio. Nie tylko z uwagi na "wąskość", ale celem było zaaranżowanie go w taki sposób, aby wykorzystywać balkon w całości. Pragnęłam stworzyć miejsce, które ma kojarzyć się z wakacjami. Stąd kolory, lampki, trawa i osłona na barierki, a także mnóstwo zieleni.

Balkon przed metamorfozą


Wyglądał, jak miliony polskich balkonów. Zaniedbany. Zapomniany, służący do wystawiania nie potrzebnych przedmiotów.
Jak widzicie balkon nie należał do urodziwych. Mozaika z PRL-u, którą postanowiłam zachować w naszej retro kuchni, tutaj nie nadawała się do niczego. W zeszłym roku pociągnęłam przez całą długość, wzdłuż barierki, osłonkę. Spełnia swoją rolę i już nic nie wypada z balkonu, bo przez  balustradę z żeberkami często coś ginęło. Tym samym, to czego NIE zrobiłam, to nie pomalowałam balustrady. Żałuję, ale po fakcie nie miałam siły na odplątywanie kilkudziesięciu drucików, którym mocowałam osłonkę. Zostawiłam więc, tak, jak jest.


Sztuczna trawa na balkon


Nie było nas stać na wymianę posadzki na balkonie. Szukałam rozwiązania tymczasowego. I sztuczna trawa, która na tą powierzchnię kosztowała poniżej 50zł, była idealnym rozwiązaniem.


Malowanie parapetów


Do mojego projektu multikolorowego balkonu postanowiłam nadać świeżego wyglądu parapetom. Pomalowałam je na jasny błękitny kolor.
Komplet mebli balkonowych


Kupiłam go w markecie i jeszcze w zeszłym roku wyglądał tak:

balkon w bloku jak urządzić

Nie byłabym jednak sobą nie dokonując pewnej metamorfozy. Sięgnęłam po farby w sprayu i nadałam meblom iście wakacyjnego wyglądu. Metamorfozę krok po kroku zobaczycie tutaj, klik.


Balkon z miejscem do jedzenia


Z początku nie sądziłam, że uda mi się stworzyć aż trzy strefy, na tak wąskiej powierzchni. Komplet krzeseł i stoliczka do jedzenia, postanowiłam umiejscowić przy drzwiach wejściowych. Są szerokie, otwierają się do środka i  w tym miejscu balkon ma prawie 80cm szerokości, a nie 56cm, jak na pozostałych fragmentach. Dzięki temu, mamy wygodne miejsce do spożywania posiłków.
meble na balkon

Z początku chciałam pomalować krzesła na błękit i fuksję, zaś stół dać w paski. Będąc na wsi i malując zauważyłam stare, żółte krzesło. Po postawieniu go obok już pomalowanych krzeseł uznałam iż żółty pasuje, jak ulał!

balkon

W upalne dni naprawdę przyjemnie jest usiąść do przekąski na balkonie. Do śniadania, obiadu i kolacji również.
A jak jest za gorąco - rozkładamy parasol:


mały balkon

Ta taca z IKEA, z Panią i Ananasem, była inspiracją dla kolorów, które pojawiły się na balkonie.

akcesoria balkonowe

 meble na balkondekoracja balkonu

kolorowe meble ogrodowe

kolorowe meble ogrodowe

A podusia w kropy? Od Koko Art :) Same dary na balkonie:)

kolorowe meble ogrodowe


Skrzynka na balkonie


To bardzo praktyczny mebel. Możecie przechowywać rzeczy w środku na skrzynki, na niej. Stworzyć z niej siedzisko, czy stolik. Moja kolorowa skrzyneczka służy jako osłonka dla naszego drzewka- klonik domowy i jako miejsce do przechowywania parasolek.Pomalowane parapety i kwiaty na balkonie

Marny ze mnie ogrodnik. Kiedy pisałam ten post (2015rok), do głowy mi nie przyszło, iż muszę dobrać kwiaty do wystawy balkonu- zachodnia. Że muszą być odporne na słońce i upały. Poza drzewkiem, te, które widzicie nie przetrwały. Ale ja, mądrzejsza o dwa lata doświadczenia, wiem, już iż w tej wystawie najlepiej sprawdzają się pelargonie.


Leżanka na balkonie


Jest miejsce na kwiaty, jest trawa, stoliczek z krzesłami, czas na odpoczynek. W drugiej części balkonu stoi zbudowana przeze mnie skrzynio-leżanka z płyty OSB. Rozwiązanie tymczasowe, które towarzyszy nam kolejny rok. 

Bardzo praktyczny mebel. W środku znajduje się bardzo dużo miejsca do przechowywania, np. rzeczy wędkarskich Mariusza. Na klapie są materace. Można usiąść lub położyć się i odpocząć. Skrzynia ma 2 metry długości, na całą szerokość balkonu, czyli zawrotne 56cm. Za nią znajduje się ozdobna kratka z lampkami.

Balkon z widokiemPo trzynastej, kiedy balkon jest w pełnym słońcu parasole bardzo się przydają. Leżanka ma swój. Na parapecie kolejne kwiatki, a okno, które tu widzicie to okno sypialki. Dzięki parasolowi i w niej jest trochę chłodniej. Powiem Wam, że wylegiwanie się na tej skrzyni należy do jednej z moich ulubionych rzeczy ostatnio. Z gazetą, książką, laptopem.

Z takim widokiem można leżeć i leżeć:


odświeżenie balkonu

Pięknie prawda?

Dajcie znać, jak Wam się podoba taka kolorowa odsłona balkonu. Czy Wy ujarzmiliście już swoje blokowe balkony? Piszcie koniecznie w komentarzach. 
« Nowszy post Starszy post »

Komentarze