15.05.2015

Mały balkon w bloku. Jak go zagospodarować ?


Dobra, balkon to jest zdecydowanie za dużo powiedziane, ale z definicji takim jest, mój najmniejszy chyba na świecie... Zawrotne 0,85m2. Tak, dobrze czytacie. Niespełna metr kwadratowy. I jeśli urządzenie taaaaakiej przestrzeni nie jest wyzwaniem, to nie wiem co jest ?

Dziwnie jest zapraszać Was do siebie od strony balkonu. Także, z uwagi, że to 9 piętro. Normalnie wchodzi się drzwiami,ale cóż- nie jestem do końca normalna. Zresztą mamy teraz szczyt sezonu,a wpis o zagospodarowaniu balkonów (klik), miał rekordową liczbę wyświetleń ;)

EDIT: Mieszkanie przeszło już kompletny remont, a jego wszystkie fazy możecie obejrzeć w serialu Home Refreszing (<<<klik), a także w odcinkach po remoncie (>>>klik ) lub wpisach obfitujących w zdjęcia z naszej eklektycznej sypialni (<klik) i mikro saloniku na 10m2 (>klik) !

Jak pokażę za chwilę zdjęcia "przed", to zapewne większość z Was z obrzydzeniem zapyta- jak mogłaś tak żyć przez prawie trzy lata?No to odpowiem, że nie mogłam. Ale trochę z uwagi na brak czasu, motywacji, a także pomysłu musiałam znosić widok czegoś takiego, wstawiając tam mnóstwo rzeczy, aby przysłonić tą rozpacz:

metamorfoza balkonu
 Na parapecie chyba coś wybuchło poprzedniemu właścicielowi i nie chciał się przyznać:) 
metamorfoza balkonu
 Ubytki w elewacji miały zostać uzupełnione przez administrację- ah i to był jeden z powodów zwlekania z odświeżeniem balkonu! :) Nie doczekałam się jednak...


Krok.1 Szlifowanie gruboziarnistym papierem ściernym, uzupełnienie ubytków szpachlą akrylową:
metamorfoza balkonu
 Próba krycia farby elewacyjnej- specjalnej, odpornej na warunki atmosferyczne, a także możliwie dopasowanej do elewacji budynku:
malowanie balkonu
 Kafelki jak widać- w opłakanym stanie. Raz, po ocieplaniu bloku i kładzeniu natryskowo elewacji, dwa, po moich refreszingach:)
malowanie posadzki na balkonie
Krok 2. Malowanie ściany balkonu farbą elewacyjną, dwie warstwy:

malowanie kafelków na balkonie
 Krok 3. Malowanie parapetu- farba akrylowa do drewna i metalu, szara, trzy warstwy:
malowanie parapetów

 Krok 4. Próba farby na kafelki. Użyłam najlepszej, dostępnej farby akrylowej w sprayu do różnych powłok. Dwie warstwy. Nakładała się o dziwo bardzo dobrze:Dała matowy efekt, jednolity czarny kolor. 


Krok 5. Donice. Nie było mowy aby widoczne poniżej doniczki pasowały do nowego balkonu. Użyłam farby akrylowej i elewacyjnej:

Małe pomalowałam na biało i przygotowałam miejsce do użycia farby tablicowej: 

Dużą pomalowałam farbą elewacyjną:


Pierwsza warstwa farby tablicowej:


I właściwie mogę Wam już pokazywać efekt końcowy;)
Voila! (Niestety kolce przeciw gołębiom muszą być, ale mam nadzieję, że kolory skutecznie odciągną Wasz wzrok)

Na balkonie znalazły się wiszące donice na zioła z Tiger'a. Skrzynka, którą sama poddałam refreszingowi (więcej o skrzynkach tutaj,klik). 


mały balkon w bloku

metamorfoza balkonu

W pomalowanych donicach zasadziłam oregano, pietruszkę i bazylię:Zioła przestawiam czasem na drugi balkon (z wystawą zachodnią), ten przykuchenny jest od wschodu. Kwiatki dzielnie zastępują ziółka:

Wiem, że co do chodników na balkonach jest tyle przeciwników ilu zwolenników. Ja po prostu lubię dywaniki i rozkładam je wszędzie. Miło stoi się z kawką na ciepłej nawierzchni :)

A kiedy się nie stoi, można sobie z kawą przysiąść na skrzynce z poduchą!
metamorfoza balkonu


I takie zestawienie przed/po, na którym najlepiej widać jaką zmianę przeszedł balkonik:
metamorfoza balkonu

metamorfoza balkonu

metamorfoza balkonu
Podoba Wam się? Mam nadzieję, że tak, bo trochę pracy trzeba było i motywacji, aby szewc przestał bez butów chodzić. Już się mojego balkonu przykuchennego nie wstydzę. Zainspirowani? :)

« Nowszy post Starszy post »

Komentarze