09.01.2015

Poradnik o odnawianiu mebli. Farby


Pojawiły się (i pojawiają nadal, i mam nadzieję pojawiać będą;) zapytania odnośnie farb. Cieszę się, bo to znaczy, że interesuje Was ten temat
i chcecie spróbować swoich sił w refreszingu;) Super. Będzie to cykl porad, przedstawianych tematycznie. Części poradnika powstanie tyle ile okaże się potrzebne. Mam nadzieję, że pozwolą Wam ułatwić pierwsze czy kolejne kroki w odnawianiu. Bardzo też liczę na Wasze doświadczenia i wymianę opinii dotyczących jakości, wydajności i wielu innych cech, które farba posiada.

Jaką farbą malujemy drewno?

Możemy tu postawić mnóstwo rozgraniczeń. Farby mogą być zewnętrzne (np. altany, ławeczki) i wewnętrzne, czyli wszystko to co interesuje mnie najbardziej i z czego dysponuję doświadczeniem. Ponadto wiele, zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Dla uzyskania pokrycia, gładkości, jednolitego koloru stosuje się m.in.:

To pierwsze na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Sama nabyłam kiedyś farbę olejną oraz alkidową, szło się zapłakać. Farby olejne można stosować na zewnątrz i wewnątrz. Ich olbrzymim minusem jest fakt iż nie rozpuszczają się w wodzie- przygotujcie dużą ilość rozpuszczalnika i stalowe nerwy. Równie trudno usunąć je ze skóry, co z podłogi np. Specyficznie pachną, a domycie po nich pędzli to syzyfowa praca. Ponadto schną zdecydowanie dłużej niż farby akrylowe. Te same minusy są widoczne przy farbach alkidowych. Wrócę więc do farb akrylowych. Stosuje je odkąd pamiętam, zawsze ze świetnym rezultatem. 

Jakie są cechy/zalety farby akrylowej?
* I z gwiazdką dodam, iż farby akrylowe są elastyczne- co znaczy, że rzadko po pomalowaniu nadpękają. Nie wymagają impregnacji, jednakże ten temat zostanie poruszony w innej części wskazówek;) O wszelkiego rodzaju lakierach, woskach napiszę niebawem.

Którą farbę wybrać?

Przejdźmy do wielkości opakowań/wydajności/ceny uwzględniając kilku producentów. W tym miejscu nadmienię iż mi najbardziej odpowiadają farby firmy Dekoral.

ceny przedstawione są cenami orientacyjnymi, opracowanymi na podstawie serwisu skapiec.pl


Oczywiście wybór farby to nasza suwerenna decyzja. Wielkości opakowań producenci oferują różne: od 0,2l, przez 0,36l, 1l, 5l do 10l. Wszystko zależy od marki. Naturalnie nie sposób wymienić wszystkich produkujących farby akrylowe do drewna i metalu tj. :Magnat, Annie Sloan itd.
Z poleceń przyjaciół, którzy robili refreszing stolarki (drzwi) mogę wymienić markę Castoramy -Colours, czy Motyl. Chciałam nakreślić najważniejsze, podstawowe różnice. Wskazać cechy i dokonać krótkiego porównania. Mam nadzieję, że nowa część bloga przypadnie Wam do gustu, będzie rozbudowywana. Podzielcie się swoimi doświadczeniami, w ten sposób uczymy się wzajemnie:)

« Nowszy post Starszy post »

Komentarze