23.01.2015

Poradnik o odnawaniu mebli. Lakiery i woskiTen temat jest bardzo szeroki. Oczywiście wcześniej omawiane farby, to także rzeka, bo wszystko zależy od tego jaki podoba nam się styl i jaki efekt chcemy uzyskać. W tym miejscu nadmienię iż nie znam się na stylu shabby. Nie próbowałam jeszcze przecierek, efektu postarzania mebli etc. Naturalnie wszystko przede mną, ale obszar w którym się poruszam nie obejmuje takich "efektów". Nie mniej jednak postaram się przybliżyć temat.

W poprzedniej części poradniczka, farby, którą możecie przeczytać tutaj, omawiałam m.in. farby akrylowe. W mojej opinii najlepiej zdające egzamin jeśli chodzi o różne powierzchnie. Właśnie dlatego są moim faworytem, bo bez względu na to czy chcemy pomalować drewno, metal, plastik, szklany słoik czy kaloryfer, dokonamy tego za pomocą jednej puszki farby;) Ich cena jest kompatybilna do wszechstronności zastosowania ok. 20zł/0,5litra farby wydajnej na ok.8m2 malowania. Długo pozostają przydatne do użytku. Nie odnajduje takich cech w farbach "dedykowanych" do malowania drewna, którym ciężko przypisać inne zastosowanie. Może ma to znaczenie w produkcji masowej lub właśnie celem uzyskania konkretnego efektu? Wracamy jednak do przewodniego tematu dzisiejszych tipów. Impregnacja wykonanej pracy.

Jeśli chodzi o moją praktykę, wiele razy zdarzyło mi się nie kłaść na wykonany mebel nic- mówiłam już o zaletach farb akrylowych?:) Oczywiście jeśli chcemy mieć pewność iż mebel posłuży nam kolejne lata bez odprysków lub jest mocno eksploatowany (blat stolika, drzwi szafy) warto zainwestować w dodatkowy słoiczek.

Czym impregnujemy drewno?
A więc co wybieramy? Zależy jaki efekt chcemy uzyskać. 

Co do zasady meble pomalowane na dowolny kolor możemy chcieć pozostawić nie zmieniając ich barwy np. po prostu białe czy zielone, wybieramy wówczas lakiery bezbarwne:
  • matowe, wówczas stosujemy lakier bezbarwny, utrwali on tylko farbę
  • satynowe, nadając lekki połysk, dokładnie taki jak w materiale satynowym i takiego też szukamy lakieru, światło będzie inaczej odbijać się od mebla
  • z połyskiem i jak wyżej szukamy wówczas lakieru "połysk", mebel będzie odbijał światło i błyszczał
Dla Pań dodam, iż najlepszym porównaniem będą tutaj cienie do powiek lub lakiery do paznokci. Jeśli macie pomysł na to jak mebel ma wyglądać to szukacie lakieru do drewna myśląc o kosmetykach, łatwe prawda?

Jakie są rodzaje lakierów do drewna i czym się różnią?

Nie sposób będzie opisać je wszystkie, skupimy się jak przy farbach, na tych, które służą do impregnacji mebli/przedmiotów wewnątrz domu/mieszkania, najczęściej stosowane: 


A teraz, jak te rodzaje mają się w zestawieniu wydajność/cena?

podane ceny są orientacyjne, opracowane na podstawie serwisu ceneo.pl i mogą się różnić
W tym miejscu warto dodać iż lakiery akrylowe są również w kolorze. Tzn.np. wybranym odcieniu drewna mahoń. Można więc je kłaść bezpośrednio na oszlifowane meble, bez malowania/bejcowania jeśli chcemy uzyskać naturalny wygląd mebla. Wyciągnąć słoje. Podane w tabeli marki są oczywiście przykładowe. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę, czy malujących na próbę, proponuję zakup najzwyklejszych lakierów dostępnych w budowlanych marketach. 

Bardzo ciekawą propozycją są lakiery w sprayu. Po pierwsze występują w ok.50 kolorach, po drugie przy odpowiednio nakładanych warstwach, pozwalają uzyskać jednolite, prawie "fabryczne" pokrycie. 0,4litra puszki można kupić od ok.10zł. Ten tip udostępnił mi Piotr, którego więcej ciekawych porad poznacie niebawem na blogu, ale to niespodzianka ;)
podane ceny są orientacyjne, opracowane na podstawie serwisu ceneo.pl i mogą się różnić

Jak napisałam wcześniej lakiery poliuretanowe są nieco bardziej toksyczne niż akrylowe. Jeśli na opakowaniu jest informacja iż lakier poliuretanowy jest dwuskładnikowy- będzie trwalszy, ale wraz ze wzrostem trwałości podnosi się także wskaźnik toksyczności lakieru. Tym samym nie pomalujemy już nim tacy na której podajemy jedzenie, czy dziecięcego łóżeczka. Atutem tych lakierów jest szeroka dostępność jeśli chodzi o metodę wykończenia, niektórzy producenci mają do wyboru: połysk, mat, pół-mat, satyna, satyna z matem. Także wachlarz finalnego efektu, jeśli mówimy o "blasku" lub jego braku, zdecydowanie większy niż przy lakierach akrylowych. Wszystkie opisywane lakiery (pojemność, orientacyjna cena) to opakowania w puszkach.

W tym miejscu zamykamy temat lakierów. Raz jeszcze przypomnę o zasadzie "lakieru do paznokci"- jeśli pomalowany mebel, lub oczyszczone drewno, ma pozostać matowe wybieramy lakier matowy, jeśli z połyskiem- połysk itd. Wybór tego efektu jest największy przy lakierach poliuretanowych, mają tu znaczącą przewagę. Jednakże lakiery akrylowe są relatywnie tańsze i mniej toksyczne/szkodliwe. Dodam iż są także specjalne lakiery do mebli w np.kuchni czy łazience, stosowane ze względu na zwiększoną wilgotność w tych miejscach.

Wosk do drewna

Wosk to jedna ze szlachetniejszych form impregnacji drewna. Minusem jednak jest konieczność powtarzania tej czynności- by odpowiednio zabezpieczyć drewno pokryte woskiem, musimy położyć przynajmniej dwie lub trzy warstwy. Wosk nie jest jednak odporny, tj. lakier, np. na zmiany temperatur. Więc na blacie stołu, po gorącym kubku, może zostać ślad. Wosk dostanie w postaci płynnej oraz stałej, zdecydowanie przyciemni nieco powierzchnię drewna, wyciągnie jego usłojenie. Po kilkukrotnym woskowaniu, raz w roku, powinniśmy mebel delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i ponownie zawoskować. Mebel pokryty woskiem, w przeciwieństwie do lakieru, oddycha.

Ceny wosku wahają się :
słoiczek 0,5l ok. 30zl, wydajność ok. 10m2
spray 0,3l ok. 27zł, wydajność ok 2m2 (jednokrotna aplikacja)
bezbarwny wosk w płynie do impregnacji, opakowanie 0,5l, ok.35zł wydajność 30m2/l

eśli nasuwa się Wam pytanie czym kłaść farby, lakiery i woski to uprzedzę iż temat ten pojawi się w kolejnej części poradniczka:)

Czekam na Wasze opinie? Jakie macie doświadczenie w impregnacji drewna? Z czego korzystacie?


« Nowszy post Starszy post »

Komentarze