23.01.2015

Lakiery i woski do mebli. Kiedy i co stosować ?Czas na re-edycję tej części poradniczka. Temat lakierów oraz wosków, jest szalenie ważny. Ich odpowiedni wybór pozwoli Wam długo cieszyć się z wystylizowanego mebla.
Poprzednia część, zreedytowanego poradniczka traktowała o farbach.  Jeśli nie wiecie jeszcze: jakiej farby akrylowej użyć? Czym się różni farba akrylowa od alkidowej? I dlaczego tej drugiej nie będziecie chcieli używać, musicie zapoznać się z tamtym wpisem.

Dzisiaj na tapecie lakiery i woski. Temat
 jest bardzo szeroki. Wszystko zależy od tego jaki podoba nam się styl i jaki efekt chcemy uzyskać. Same lakiery zainteresują znakomitą część z Was, bo to jeden z trwalszych preparatów do zabezpieczenia mebli. Malowane, czy nie, muszą zostać w odpowiedni sposób przygotowane do użytkowania. A od tego użytkowania- wewnątrz, czy na zewnątrz, stół, czy komoda, będzie zależał dobór odpowiedniego preparatu.

W poprzedniej części poradniczka o farbach, którą możecie przeczytać tutaj, omawiałam m.in. farby akrylowe. W mojej opinii najlepiej zdające egzamin jeśli chodzi o różne powierzchnie. Właśnie dlatego są moim faworytem, bo bez względu na to czy chcemy pomalować drewno, metal, plastik, szklany słoik czy kaloryfer, dokonamy tego za pomocą jednej puszki farby;) Ich cena jest kompatybilna do wszechstronności zastosowania ok. 20zł/0,5litra farby wydajnej na ok.8m2 malowania. Długo pozostają przydatne do użytku.Wracamy jednak do przewodniego tematu dzisiejszych tipów. Impregnacja wykonanej pracy.

Jeśli chodzi o moją praktykę, wiele razy zdarzyło mi się nie kłaść na wykonany mebel nic. Oczywiście jeśli chcemy mieć pewność iż mebel posłuży nam kolejne lata bez odprysków lub jest mocno eksploatowany (blat stolika, drzwi szafy) warto zainwestować w dodatkową puszkę, lakieru właśnie.


Lakiery do drewna i malowanych mebli
Powyższy rysunek to oczywiście uproszczenie preparatów dostępnych na rynku. Opieram się wyłącznie na swoim doświadczeniu i chcę przekazać Wam część wiedzy potrzebnej do refreszingowania. Nie skomplikowanej renowacji. Są więc tak naprawdę dwie grupy: wodorozcieńczalne lakiery (akrylowe) i pozostałe, czyli nie wodorozcieńczalne (alkidowe, rozpuszczalnikowe). 

Lakier akrylowy do mebli


Na rynku dostępnych jest wielu producentów, wymieniam popularnych, mając na uwadze dostępność w marketach budowlanych, czy w internecie.

Jak widzicie, oparłam się na opakowaniu 0,7l, ale dostaniecie również 0,25l, a także 1l i więcej (2l i 5l). Oczywiście cena zawsze będzie dla Was bardziej korzystna przy wyborze większego opakowania (per litr). Średnio za lakier zapłacicie ok. 30zł za puszkę 0,7l. Wydajność jest wybitnie zależna od powierzchni, którą chcecie lakierować i ilości warstw- jedna,a może pięć? Więc nie będę jej podawała- musicie sami przetestować. Lakiery akrylowe (lub wodorozcieńczalne) to najczęściej stosowane lakiery. Zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż są nie tokstyczne, nie śmierdzą, mogą być stosowane w domach/mieszkaniach, również podczas obecności użytkowników nieruchomości. Posiadają bardzo ładne satynowe lub matowe wykończenie i są wielofunkcyjne. Z powodzeniem możecie użyć lakieru akrylowego do zabezpieczenia surowego drewna, drewna pomalowanego farbą akrylową (lub kredową),ale także do zabezpieczenia np. tapety lub innego papieru położonego na froncie mebla, czy w szufladzie. Każdorazowo trzeba zrobić mały test. Lakiery akrylowe mają małe, ale dalej posiadają tendencje do żółknięcia. Możecie je nakładać pędzlem (do produktów wodorozcieńczalnych), ale najlepiej robić to wałkiem, z uwagi na uzyskanie bardzo jednolitej powierzchni. 


Chcecie wiedzieć, jak wygląda lakierowanie lakierem akrylowym? Zastanawiacie się, który jest moim ulubionym i sprawdził się we wszystkich zadaniach celująco? No to nie pozostaje Wam nic innego, jak obejrzenie mojego vloga, gdzie między innymi opowiadam właśnie o sprawdzonym lakierze akrylowym, którego używam na co dzień.


Powiedzmy sobie, że tutaj stawiamy przysłowiową "." jeśli chodzi o wątek lakierów akrylowych. A co z pozostałymi lakierami? Tymi śmierdzącymi, alkidowymi, rozpuszczalnikowymi? 

Lakiery rozpuszczalnikowe/ alkidowe


Lakiery specjalne, lub do zadań specjalnych, jak kto woli, mają dla mnie zastosowanie tylko w kilku konkretnych przypadkach. I należy pamiętać o ultra istotnych kwestiach. Przede wszystkim nie stosujemy ich w domu, czy mieszkaniu. Podobnie, jak farby alkidowe (rozpuszczalnikowe), po prostu nie są dedykowane do wewnątrz. Są dużo silniejsze, i z mojego doświadczenia nadają się właśnie dla mebli np. na taras, balkon, do ogrodu. Okrutnie śmierdzą. Do tego stopnia, iż na każdej puszcze jest wyraźnie napisane iż należy je stosować w masce oraz opuścić (nawet na kilka dni !) pomieszczenie, w którym lakierowaliśmy nimi mebel. W praktyce nie sprawdzą się więc do szybkich metamorfoz, a już w szczególności jeśli macie w domu dzieci. Musicie pamiętać o pędzlach lub wałkach do produktów rozpuszczalnikowych.

Czy to znaczy, że w ogóle nie używam lakierów specjalnych? Nie. Uważam iż świetnie nadają się w kilku przypadkach, poza meblami na taras. Do blatów- w szczególności stołów. Nic tak nie zabezpieczy stołu, przed ryskami, uszkodzeniami, wodą, a nawet gorącymi kubkami, jak.. lakier do parkietu. To patent mojego kolegi, który potraktował nim stoły w kawiarni- nie zniszczalne. Ja w ten sam sposób wykonywałam na zamówienie meble do wrotkarni. Np. ten niebieski stół.  Taki lakier do parkietu, świetnie sprawdzi się również na blacie mocno eksploatowanego biurka lub innego mebla, któremu chcecie zafundować niezły hardcore ;) Chcecie poznać popularnych producentów lakierów do parkietów? Zapraszam:
Poza tymi wskazanymi wyjątkami, nie stosuję tej grupy lakierów w ogóle. Są naprawdę bardzo mocne i silne, więc nie widzę dla nich zastosowania na co dzień, dla komody, czy krzesła.


Należy też pamiętać iż lakiery nie wodorozcieńczalne będą bardzo przyciemniały drewno. Bardzo. Tak, jakby wybielone drewno, potraktować ciemną bejcą. Zobaczcie sami:


Mocny efekt prawda? Lakier akrylowy też przyciemni drewno, ale nie tak mocno. No i lakier akrylowy nie śmierdzi. Wiele więcej różnic, do własnych wniosków i interpretacji przedstawiam Wam poniżej:Teraz zapewne w głowie krąży pytanie:

jakiego lakieru użyć by dobrze zabezpieczyć malowany mebel?
Nie ma jasnej i jedynej słusznej odpowiedzi. 

Co do zasady, meble pomalowane na dowolny kolor, chcemy pozostawić nie zmieniając ich barwy np. po prostu białe czy zielone, wybieramy wówczas lakiery akrylowe bezbarwne:
  • matowe, wówczas stosujemy lakier bezbarwny, utrwali on tylko farbę
  • satynowe, nadając lekki połysk, dokładnie taki jak w materiale satynowym i takiego też szukamy lakieru, światło będzie inaczej odbijać się od mebla
  • z połyskiem i jak wyżej szukamy wówczas lakieru "połysk", mebel będzie odbijał światło i błyszczał
Dla Pań dodam, iż najlepszym porównaniem będą tutaj cienie do powiek lub lakiery do paznokci. Jeśli macie pomysł na to jak mebel ma wyglądać to szukajcie lakieru do drewna myśląc o kosmetykach, łatwe prawda?


Wosk do drewna i mebli


Tutaj nie będę się nadto rozwodzić, bo producentów jest wielu i musicie znaleźć swojego jedynego. Woski dostępne są w konsystencjach stałych (pomadach) i ciekłych. Konsystencje stałe w puszkach są moim zdaniem bardziej wydajne- możecie je rozpuścić np. w garnku, by stały się ciekłe, wówczas ekonomiczniej będziecie stosować preparat. Ja używam wyłącznie wosków bezbarwnych, które sprawdzą się dla surowego drewna lub tego pomalowanego farbą kredową. Uwaga! Wosk bezbarwny, podobnie, jak lakier, będzie przyciemniał drewno.


Lubię wosk. Stosuję go np. do frontów komód lub nóg stołów. To bardzo szlachetna forma impregnowania drewna i wymaga powtarzania. Bezwzględnie. Poza woskami bezbarwnymi na rynku jest cała paleta wosków np.bielących, które będą rozjaśniać drewno. Lub barwiących na konkretny kolor. Sprawdzą się one u fanów postarzani mebli, w konkretnych stylach. 


Wosk najlepiej nakłada się bawełnianą szmatką, np. starym t-shirtem. Są też specjalne pędzle (okrągłe i płaskie) do wosku. Przydadzą się amatorom mebli o nieregularnych kształtach, fanom przecierek, stylu shabby itp.


I to by było na tyle, dzisiaj. Skorzystajcie z tipów dotyczących wyboru lakieru specjalnego, dla blatu stołu, czy biurka. Pamiętajcie, że lakierem akrylowym zabezpieczycie zarówno drewno surowe, pomalowane farbą akrylową oraz farbą kredową. Ale wosk nada się tylko do drewna i na farbę kredową. Uczcie się, inspirujecie. Jeśli wpis okazał się Wam pomocny, nie zapomnijcie go udostępnić ! I do dzieła!

« Nowszy post Starszy post »

Komentarze